Trwa ładowanie...
d45hu2p
d45hu2p
lpg

Budowa tłoczni do transportu gazu z terminalu LNG

Rozpoczęła się budowa tłoczni gazu w Goleniowie (woj. zachodniopomorskie), która umożliwi transport gazu z planowanego terminalu LNG w Świnoujściu. Zakończenie budowy planowane jest na czwarty kwartał 2010 roku - poinformował w czwartek operator gazociągów przesyłowych Gaz-System SA.
Share
d45hu2p

"Tłocznia umożliwi transport gazu z terminalu LNG w Świnoujściu oraz przesył zwiększonych ilości gazu w północno-zachodniej Polsce" - napisała spółka w komunikacie.

Terminal LNG w Świnoujściu ma zostać otwarty 30 czerwca 2014 roku; będzie w stanie odbierać 5 mld m sześc. gazu rocznie, a po rozbudowie nawet 7,5 mld m sześc. 6 sierpnia spółka Polskie LNG ogłosiła przetarg na generalnego realizatora terminalu. Inwestycja ma zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne poprzez zapewnienie nowego kierunku dostaw gazu. Obecnie niemal cały gaz importowany do Polski pochodzi z Rosji.

W związku z budową terminala LNG, Gaz-System planuje budowę nowych gazociągów: Świnoujście - Szczecin, Szczecin - Gdańsk, Szczecin - Lwówek, Rembelszczyzna - Odolanów, Włocławek - Gdynia. Połączenia te umożliwią dystrybucję gazu z planowanego terminalu.

d45hu2p

Jak informował na początku sierpnia prezes Gaz-Systemu Jan Chadam, w wyniku rozbudowy sieci ma powstać 987 km nowych gazociągów, m.in. odcinek ze Świnoujścia do Szczecina o długości 86 km. Najdłuższy gazociąg, liczący 273 km, połączy Szczecin z Gdańskiem; zapewni on dopływ gazu do północnej części Polski.

Ponadto - jak zapewnia Gaz-System - budowa Tłoczni Gazu Goleniów poprawi bezpieczeństwo przesyłu gazu i ułatwi rozwój firm na terenie Goleniowskiego Parku Przemysłowego.

Będzie to piętnasta tłocznia w zarządzanym przez Gaz-System systemie przesyłowym. Tłocznia gazu to zespół urządzeń służących do sprężania, regulacji i pomiaru natężenia przepływu gazu.

d45hu2p

Podziel się opinią

Share
d45hu2p
d45hu2p