Budzanowski: wydobycie gazu w Polsce wzrośnie o 10 mld m.

Wydobycie gazu ziemnego w Polsce w ciągu najbliższych 5 lat powinno wzrosnąć o 10 mld m sześciennych - poinformował w środę minister skarbu Mikołaj Budzanowski podczas naukowej konferencji w Warszawie nt. wydobycia gazu łupkowego.

- Dzisiaj mówimy o 10 mld m sześc. gazu, bo o tyle wydobycie gazu powinno wzrosnąć w Polsce w perspektywie najbliższych 5 lat - zaznaczył Budzanowski. Podkreślił, że rząd przywiązuje dużą wagę do programów inwestycyjnych spółek skarbu państwa, które posiadają większość koncesji na poszukiwania gazu łupkowego i ropy łupkowej na terenie Polski.

Minister przypominał, że wydobycie gazu łupkowego w Polsce mogłoby się rozpocząć już w 2015 r. - Jest to możliwe do osiągnięcia - dodał.

- W 2011 r. tylko za import 320 mld m sześc. gazu spoza UE musieliśmy jako europejczycy wydać ok. 120 mld. dolarów. Pojawia się pytanie, czy nas na to stać. Czy stać nas na to, abyśmy każdego roku płacili coraz większe pieniądze (za gaz ziemny - PAP). Odpowiedź jest oczywista - nie stać nas na to, ale stać nas, abyśmy mogli zainwestować większe pieniądze w poszukiwania niekonwencjonalnych złóż, przede wszystkim gazu i ropy - powiedział szef resortu skarbu.

Polska wydobywa rocznie ponad 4 mld m sześc. gazu ziemnego.

Gaz łupkowy wydobywa się metodą szczelinowania hydraulicznego. Polega ona na wpompowywaniu pod ziemię mieszanki wody, piasku i chemikaliów, która powodując pęknięcia w skałach wypycha gaz do góry.

W ostatnich latach Ministerstwo Środowiska wydało ponad 100 koncesji na poszukiwanie gazu niekonwencjonalnego w Polsce, m.in. dla Exxon Mobil, Chevron, Marathon, ConocoPhillips, Talisman Energy, PGNiG, Lotos i Orlen Upstream.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)