Trwa ładowanie...
d8f2qjb

Budżet obywatelski Płocka: wygrało Centrum Sportów Ekstremalnych

Projekt budowy za 512 tys. zł Centrum Sportów Ekstremalnych wygrał w czwartej edycji budżetu obywatelskiego Płocka. W głosowaniu wybrano też 14 projektów osiedlowych. Podobnie jak rok wcześniej frekwencja wśród głosujących była niewielka - zaledwie 2,51 proc.

Share
d8f2qjb

Jak zapowiedział podczas środowej konferencji prasowej prezydent Płocka Andrzej Nowakowski, mimo nikłego zainteresowania mieszkańców miasta budżet obywatelski będzie kontynuowany w przyszłym roku, a jego kwota planowana jest ponownie na 5 mln zł.

"To dobra idea, promująca rozwój demokracji lokalnej" - oświadczył Nowakowski, podsumowując wyniki głosowania ws. budżetu obywatelskiego na 2016 r. Prezydent Płocka przyznał, że frekwencja w głosowaniu, w którym na 102 tys. 529 uprawnionych wzięły udział 2 tys. 574 osoby, okazała się mniejsza od oczekiwań, ale - zaznaczył - i tak była większa niż rok wcześniej, gdy głosowało niewiele ponad 2 tys. mieszkańców miasta.

Nowakowski ocenił, że dzięki projektom inwestycji, zarówno ogólnomiejskim, jak i osiedlowym, które zgłaszane są w ramach budżetu obywatelskiego, "Płock zmienia się", a realizacja kolejnych przedsięwzięć "poprawia jakość życia mieszkańców".

d8f2qjb

W ramach czwartej edycji budżetu obywatelskiego na 2016 r. z 54 zgłoszonych projektów do głosowania, które odbywało się od 12 września do 2 października, zakwalifikowano 9 ogólnomiejskich i 22 osiedlowych. Na zwycięski projekt ogólnomiejski utworzenia Centrum Sportów Ekstremalnych głosowało 640 osób. Obiekt ma powstać na osiedlu Podolszyce Północ, jednym z największych w mieście. Wstępny kosztorys inwestycji to 512 tys. zł. Na terenie centrum znajdą się tory do jazdy na rolkach, deskorolkach i rowerach oraz tor do pumptracku.

Projekt ten wygrał m.in. z pomysłami: budowy asfaltowego toru do driftingowych wyścigów samochodowych na stadionie Wisły Płock (532 głosy), instalacji tablicy z bieżącymi wynikami pomiarów zanieczyszczeń na terenie miasta (328 głosów), budowy wieży lęgowej dla jerzyków (160 głosów), utworzenia Muzeum Płyty Winylowej (90 głosów).

Wcześniej ze względów formalnych lub prawnych odrzucono 11 projektów o charakterze ogólnomiejskim, jak np. pomysł na "antydepresyjną fontannę" tryskającą alkoholem oraz 10 projektów o charakterze osiedlowym. Dwa projekty nie były w ogóle oceniane: jeden ogólnomiejski wpłynął po terminie, a jeden osiedlowy nie miał wymaganej liczby podpisów poparcia.

W głosowaniu na budżetem obywatelskim mógł wziąć udział każdy mieszkaniec Płocka, który tego dnia ukończył 16. rok życia. Głosujący mógł oddać maksymalnie dwa głosy, po jednym na wybrane projekty z kategorii ogólnomiejskiej i osiedlowej.

d8f2qjb

W poprzedniej edycji budżetu obywatelskiego Płocka na 2015 r. zgłoszono w sumie 74 projekty. Po weryfikacji pod względem formalno-prawnym pod głosowanie poddano 58. W głosowaniu udział wzięło niewiele ponad 2 tys. osób - wybrano 2 przedsięwzięcia ogólnomiejskie i 17 inwestycji osiedlowych.

W kategorii ogólnomiejskiej zdecydowano wówczas o utworzeniu za 800 tys. zł młodzieżowego domu kultury wraz z domem dziennego pobytu seniora z możliwością rehabilitacji oraz o stworzeniu murali o tematyce historycznej "Płock - miasto bohater" za 70 tys. zł, nawiązujących do ważnych wydarzeń z dziejów miasta. Przeznaczono na to część niewykorzystanej kwoty z puli projektów osiedlowych.

Największe zainteresowanie mieszkańców Płocka wzbudziła druga edycja budżetu obywatelskiego na 2014 r., gdy w głosowaniu wzięło udział 44 tys. osób. Wtedy jednak istniała możliwość głosowania internetowego, z której zrezygnowano ze względu na problemy z możliwością weryfikacji oddawanych głosów. Wpłynęło wówczas 111 projektów, z których pod głosowanie poddano 70. Do realizacji wybrano dwie inwestycje: kryte boisko dla dzieci na stadionie Wisły Płock oraz utworzenie Płockiego Centrum Terapeutyczno-Rehabilitacyjnego.

"Jestem gorącym orędownikiem budżetu obywatelskiego. Przyszłoroczna edycja tego budżetu na 2017 r. odbędzie się. Na razie planowana jest kwota 5 mln zł, jak obecnie, ale może ona ulec zmianie" - zapowiedział prezydent Płocka. Nowakowski zadeklarował, że płocki urząd miasta jest otwarty na nowe propozycje, dotyczące formuły budżetu obywatelskiego, w tym także głosowania.

d8f2qjb

Podziel się opinią

Share
d8f2qjb
d8f2qjb