Trwa ładowanie...

Budżet UE. Sukces czy porażka?

– Dla mnie to jeden z najszczęśliwszych dni w moim życiu – tak w chwili zatwierdzenia unijnego budżetu mówił premier Donald Tusk (56 l.). Cieszył się też prezydent. – Warto mieć szampana w lodówce – mówił Bronisław Komorowski (61 l.). Bo Polska ma dostać niemal 106 mld euro, czyli ok. 441 mld zł. Opozycja tych zachwytów nie podziela. I przypomina, że w najbliższym czasie wzrośnie składka, którą Polska będzie musiała wpłacić do unijnej kasy. Ile więc tak naprawdę dostaniemy z Brukseli?

Budżet UE. Sukces czy porażka?Źródło: AFP
d7ueo7o
d7ueo7o

– Nie tylko udało się zdobyć więcej niż w poprzednim budżecie, ale też jesteśmy liderem jako największy beneficjent EU – tłumaczył Donald Tusk tuż po zakończeniu wielogodzinnych negocjacji w Brukseli.

Politycy rządzącej koalicji nie mają więc wątpliwości, że unijny sukces premiera to także sukces Polski. – Obietnica, którą premier Tusk złożył społeczeństwu, że będzie walczył o budżet wielkości 300 mld zł została spełniona – powiedział poseł Platformy Obywatelskiej Dariusz Rosati (67 l.), który jest przewodniczącym Sejmowej Komisji Finansów Publicznych. Na dowód rządowi eksperci przygotowali w internecie tabelki i wykresy prezentujące sukces rządu. Jednak wśród rządowych materiałów próżno szukać informacji o tym, że w najbliższych latach wzrośnie również ilość pieniędzy wpłacanych przez Polskę do unijnej kasy, czyli tzw. składka. I to właśnie wypomina Platformie opozycja.

Jeszcze w 2005 roku Polska płaciła do kasy UE około 2,4 mld euro. W 2013 roku kwota ta urośnie już do ok. 4,3 mld. W latach 2014-2020 nasza składka ma wynieść według szacunków ok. 30 mld euro.

Licząc więc różnicę pomiędzy środkami otrzymanymi a wpłaconymi do unijnej kasy, nowy budżet jest gorszy od poprzedniego o 2 mld euro. Dlaczego tak się dzieje?

– Polska gospodarka się rozwija, a więc rośnie też nasza składka do UE. Życzyłbym sobie, żeby nasze PKB było tak wysokie, abyśmy to my pomagali innym, a nie inni nam – komentuje prof. Witold Orłowski (51 l.). Pytanie tylko, kto odczuwa we własnej kieszeni ten rozwój gospodarki?

d7ueo7o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d7ueo7o