Bumar chce wejść w technologie kosmiczne i… na rynek medyczny

Szukając nowych rynków, Bumar pracuje nad produkcją pojazdów bezzałogowych, myśli też o technologiach kosmicznych. Obiecujące wydają się również badania nad bezinwazyjnym sposobem mierzenia poziomu cukru we krwi człowieka, który może mieć zastosowanie u diabetyków. Wszystkie projekty są dofinansowane przez Skarb Państwa kwotą 384 mln zł.

Bumar chce wejść w technologie kosmiczne i… na rynek medyczny
Źródło zdjęć: © Bumar Sp. z o.o.

Te największe pieniądze, jakie do tej pory otrzymała Grupa, zostaną przeznaczone na innowacyjne projekty.

- Jednym z ciekawszych produktów, którym możemy się pochwalić, jest nowoczesny system pozwalający na to, żeby w sposób bezinwazyjny mierzyć poziom cukru we krwi człowieka - mówi Mariusz Andrzejczak, wiceprezes Bumaru. – To system, który jest innowacyjny na skalę światową.

Poziom cukru pozwala stwierdzić, czy dany człowiek jest w stresie, czy nie, co sprawia, że ten sposób mierzenia ma zastosowanie wojskowe. Ale może również być stosowany przez chorych na cukrzycę, zwłaszcza, że jest mało uciążliwy w użyciu.

- Wszystkie firmy zbrojeniowe poszukują rynków cywilnych, nowych szans eksportowych – tłumaczy Mariusz Andrzejczak. - Myślimy o stosowaniu technologii bezzałogowców, czyli robotycznych, a także o tym, żeby wejść w technologie kosmiczne.

Zwłaszcza w tych ostatnich Bumar widzi dla siebie możliwości rozwoju.

– Technologie kosmiczne są tymi, które uznajemy za przyszłościowe, ale nie jako wykonawcy np. satelitów, bo to wydawałoby się jeszcze zbyt abstrakcyjne – informuje wiceprezes.

Bumar mógłby produkować komponenty, czyli np. precyzyjne kamery umieszczane na satelicie lub części do radarów pozwalające na uzyskanie zdjęć satelitarnych i programów do ich obróbki.

– Te części byłyby sprzedawane albo naszym europejskim partnerom, którzy pracują w ramach Europejskiej Agencji Kosmicznej albo Amerykanom, czyli głównie do NASA – wyjaśnia Mariusz Andrzejczak.

Innymi projektami rozwijanymi dzięki wsparciu ze Skarbu Państwa jest Tarcza Polski, czyli system obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej oraz Żołnierz Przyszłości – indywidualne wyposażenie żołnierza.

– Kolejny ciekawy projekt finansowany w ramach tych środków dotyczy nowej modułowej broni strzeleckiej. Jest innowacyjny na skalę światową, na wszystkich targach, na których pokazujemy prototyp, wszystkie przedsiębiorstwa z branży zbrojeniowej nas o to pytają. Jest to projekt, który wykonany jest w nowych technologiach, z nowych materiałów – mówi Mariusz Andrzejczak.

Bumar zamierza też rozwijać nowe systemy radarowe, m.in. moduły do zarządzania polem walki. Jest to system IT pozwalający na informowanie o tym, gdzie znajduje się dany żołnierz i na przekazywanie informacji na temat stanu jego zdrowia.

Źródło artykułu:Newseria

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)