Trwa ładowanie...
d34qwfm

BZ WBK chce utrzymać marżę z IV kw., liczy na 2-cyfrowy wzrost akcji kredytowej

Warszawa, 03.02.2015 (ISBnews) - Bank Zachodni WBK chce utrzymać w 2015 r. poziom marży odsetkowej netto na poziomie z IV kw. 2014 r., tj. na poziomie 3,54%, choć ze względu na kolejne spodziewane obniżki stóp procentowych może to być bardzo trudne, poinformował prezes Mateusz Morawiecki. Akcja kredytowa banku w tym roku będzie rozwijać się w tempie dwucyfrowym.

Share
d34qwfm

"Chcemy utrzymać poziom marży, choć presja będzie ogromna i będzie bardzo trudno utrzymać marżę na poziomie czwartego kwartału. Będziemy chcieli to kompensować przyrostami po stronie depozytów, ale też oczekujemy wzrostu akcji kredytowej" - powiedział Morawiecki podczas konferencji prasowej.

"Mamy presję na stronę dochodową. Spodziewamy się jednej lub dwóch obniżek stóp procentowych o 25 pb, choć rynek wycenia więcej niż dwie obniżki" - podkreślił.

Marża odsetkowa netto BZ WBK spadła do 3,54% w IV kw. 2014 r. wobec 4,07% kwartał wcześniej.

d34qwfm

BZ WBK szacuje, że akcja kredytowa w sektorze bankowym wzrośnie o 6 -7% w skali roku w 2015 roku. Wzrost akcji w banku ma być wysoki jednocyfrowy lub niski dwucyfrowy.

"My chcemy rosnąć o 12-13% uwzględniając to, że portfel kredytów w CHF nie będzie nam przyrastał.

Dodał, że z portfela o łącznej wartości ponad 91 mld zł (łącznie z SCB) 25 mld zł stanowią kredyty property oraz kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich. Tej części portfela bank nie zamierza rozwijać.

"Kredyty w CHF będą się spłacać, a property spłaca się i teraz mamy już 8 mld zł z 15 mld zł. Ponieważ ta część biznesu będzie spadała, reszta musi rosnąć o ok. 15%, by wzrost portfela był wysoki jednocyfrowy lub niski dwucyfrowy" - powiedział Morawiecki.

d34qwfm

Prezes poinformował, że cele na ten rok to wzrost kredytów hipotecznych o 7-8%, kredytów dla małych i średnich firm oraz korporacyjnego (bez property) o 15-20%, a kredyty dla GBM na poziomie 40-50% rok do roku. W kredytach konsumpcyjnych bank oczekuje wysokiego jednocyfrowego wzrostu akcji kredytowej.

"To ma skompensować spadki marży odsetkowej po stronie depozytów. W kredytowej walczymy o każdy punkt. W depozytach marża spadnie, ale na kredytach być może wzrośnie, choć presja na marżę na rynku jest silna" - podkreślił Morawiecki.

Według Morawieckiego, filarem działalności w 2015 r. będzie program "Bank nowej generacji" z bardzo mocnym naciskiem na jakość obsługę klienta bankowość mobilną.

"To jest strategiczny kierunek, chcemy jak najwięcej sprzedaży prostych produktów przeprowadzać przez bankowość w internecie, tabletach" - podkreślił.

d34qwfm

W tym roku BZ WBK planuje zamknąć o 30-50 placówek, które nie są rentowne.

"Jesteśmy w ciągłym procesie zmiany sieci. Te oddziały, które sobie nie radzą zamykamy. W tym roku o 30-50 oddziałów sieć może się zmniejszyć ze względu na stały przegląd. W poprzednich latach zamykaliśmy 30-40 oddziałów rocznie w ramach tego procesu" - powiedział Morawiecki.

Bank Zachodni WBK należy do czołówki banków uniwersalnych w Polsce. Jego akcje są notowane na warszawskiej GPW. Jego głównym akcjonariuszem jest hiszpański Santander, pierwszy bank w strefie euro i 11. na świecie pod względem kapitalizacji. Aktywa razem BZ WBK wyniosły 134,50 mld zł na koniec 2014 r.
(ISBnews)

d34qwfm

Podziel się opinią

Share
d34qwfm
d34qwfm