BZ WBK szybko nie trafi do indeksu WIG 20 - Wood&Company (opinia)
05.12. Warszawa (PAP) - BZ WBK po połączeniu z Kredyt Bankiem nie trafi szybko do indeksu WIG 20, gdyż nie spełni wszystkich wymaganych kryteriów. Włączenie go w skład indeksu w...
Po otrzymaniu zgody KNF na fuzję z Kredyt Bankiem, BZ WBK stanie się trzecim pod względem wielkości bankiem w Polsce.
"Niektórzy mogą uważać, że to z pewnością oznacza szybkie jego włączenie do indeksu WIG 20. Jednakże nie jest to takie proste" - napisali analitycy Wood&Company w porannym raporcie.
Aby wejść w skład indeksu blue chipów, akcje danej spółki muszą być odpowiednio aktywnie handlowane i mieć dostatecznie duży free float. Przez ostatnie 12 miesięcy żaden z tych banków nie spełniał kryterium obrotów, aby móc być włączonym do WIG-u 20 w efekcie nadzwyczajnej rewizji. Według aktualnych danych, BZ WBK (po połączeniu z Kredyt Bankiem) znajduje się na 45 pozycji pod względem najbardziej handlowanych spółek na warszawskiej giełdzie i daleko mu do pozycji 15, która daje podstawy do włączenia w skład WIG 20.
Potencjalny free float po połączeniu stawia bank na pozycji numer 9, ale zasady włączania spółek do indeksu faworyzują obrót (waga 60 proc.) kosztem free floatu (waga 40 proc.).
W efekcie, według wyliczeń Wood&Company, "nowy" BZ WBK będzie na pozycji 16 na warszawskiej giełdzie, ale do Kernela, który jest 15., będzie mu jeszcze dużo brakowało.
W opinii analityków poza kwestią jest też rewizja nadzwyczajna. Aby to było możliwe, free float danej spółki musi stanowić więcej niż 5 proc. free floatu całego indeksu WIG 20 (obecnie wynosi on 8,2 mld zł). Nawet gdyby Santander sprzedał część akcji BZ WBK, co zapowiada, to i tak dawałoby free float polskiego banku na poziomie zaledwie 5,5 mld zł.
Analitycy Wood&Company podsumowują, że "nowy" BZ WBK będzie musiał poczekać przynajmniej kilka kwartałów, zanim dorówna pod względem obrotów najmocniejszym spółkom na giełdzie i zanim możliwe będzie włączenie go w skład indeksu WIG 20. (PAP)
pr/ osz/