Trwa ładowanie...
d10jnwi

CAPEX Arctic Paper w '13 wyniesie ok. 70 mln zł; spółka chce wypłacić dywidendę

01.03. Warszawa (PAP) - Nakłady inwestycyjne Arctic Paper w tym roku wyniosą około 70 mln zł. Celem na ten rok jest integracja z przejętą szwedzką spółką Rottneros. Spółka chce...

Share
d10jnwi

01.03. Warszawa (PAP) - Nakłady inwestycyjne Arctic Paper w tym roku wyniosą około 70 mln zł. Celem na ten rok jest integracja z przejętą szwedzką spółką Rottneros. Spółka chce wypłacić dywidendę z zysku za 2012 rok - poinformowali przedstawiciele spółki na piątkowej konferencji.

"W tym roku nasze nakłady inwestycyjne wyniosą ok. 70 mln zł" - powiedział wiceprezes Michał Bartkowiak.

"To będą inwestycje odtworzeniowe, w nowe gatunki papieru i w elektrownię wodną w Szwecji, gdzie planujemy zakończyć prace późną jesienią tego roku" - dodał prezes Michał Jarczyński.

W 2012 roku wydatki inwestycyjne wyniosły ok. 60 mln zł.

d10jnwi

Kilka dni temu zakończyło się wezwanie spółki na akcje szwedzkiej spółki Rottneros. Arctic Paper przejęło 54,2 proc. głosów w Rottneros. Akcje zostały przejęte w wyniku oferty w formie wymiany akcji oraz za gotówkę.

"Nie udało nam się kupić ponad 90 proc. Rottneros, jak planowaliśmy, ale 54,2 proc. wystarczy, by kontrolować spółkę. Oznacza to jednak, że w najbliższych miesiącach nie uda się dokonać planowanej fuzji" - powiedział prezes.

Celem na ten rok jest integracja celulozowni Rottneros z fabrykami spółki.

"Będziemy chcieli się skupić w tym roku na integracji z Rottneros. Mówiliśmy wcześniej o planowanych synergiach. Jako że nie ma fuzji, to generowanie synergii zajmie nam trochę więcej czasu. Myślę, że większość synergii będzie do zrealizowania w okresie 18 miesięcy od nabycia" - powiedzial Bartkowiak.

d10jnwi

Spółka szacowała wcześniej, że w okresie od 12 do 18 miesięcy od połączenia możliwe będzie uzyskanie efektu synergii kosztów w wysokości około 80 milionów SEK (39 milionów zł).

Koszty towarzyszące notowaniu spółki na NASDAQ OMX oraz koszty przejęcia Rottneros do końca 2012 roku wyniosły 10,9 mln zł.

Pełne rozliczenie transakcji zakupu planowane jest do końca kwietnia, przed publikacją raportu rocznego.

"Zapłaciliśmy znacząco mniej za Rottneros niż wynosi jego wartość godziwa. W wynikach rocznych rozliczymy cenę nabycia, co podwyższy wyniki" - powiedział Bartkowiak.

d10jnwi

Dodał, że Arctic planuje też przeprowadzić test na utratę wartości na aktywach spółki.

Prezes Jarczyński poinformował, że spółka chce wypłacić dywidendę z zysku za 2012 rok.

"Będziemy płacić dywidendę, ale nasza propozycja będzie w okolicach kwietnia, po przygotowaniu raportu rocznego. Nasza polityka dywidendowa zakłada wypłatę od 25 do 50 proc. zysku" - powiedział prezes.

Z zysku za 2011 rok spółka wypłaciła na dywidendę 9,97 mln zł, czyli 0,18 zł na akcję.

d10jnwi

Po czterech kwartałach 2012 roku Arctic Paper miało 17,1 mln zł zysku netto, 155,3 mln zł EBITDA przy przychodach na poziomie 2,6 mld zł. W samym czwartym kwartale spółka miała 0,97 mln zł zysku netto, 10,5 mln zł straty operacyjnej, 21,6 mln zł EBITDA przy przychodach na poziomie 615,1 mln zł. Wyniki uwzględniają koszty jednorazowe w kwocie 10,9 mln zł związane z notowaniem akcji na NASDAQ OMX i wezwaniem na akcje Rottneros.

W IV kwartale wolumen sprzedaży grupy Arctic Paper wyniósł 189 tys. ton, co oznacza spadek o 1,1 proc. rdr. W całym 2012 roku wolumen sprzedaży wzrósł o 3,1 proc. rdr do 789 tys. ton.

"Grudzień był słaby pod względem sprzedaży, co wpłynęło negatywnie na nasze wyniki" - powiedział prezes.

Początek tego roku zapowiada się lepiej niż grudzień.

"Styczeń był całkiem przyzwoity, sprzedaliśmy najwięcej w historii. Luty był podobny. Jeśli by się utrzymało to momentum, które jest od stycznia, to powinniśmy mieć przyzwoity wynik sprzedaży w tym roku" - powiedział prezes.(PAP)

pel/ ana/

d10jnwi

Podziel się opinią

Share
d10jnwi
d10jnwi