Trwa ładowanie...
d9kfq54

CASE będzie przedstawiał inflację w czasie rzeczywistym

Warszawa, 12.03.2015 (ISBnews) - Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych (CASE) rozpoczęło projekt "Mierzenie inflacji konsumenckiej w czasie rzeczywistym", w ramach którego opracowuje innowacyjną metodę pomiaru inflacji w Polsce, podało centrum.

Share
d9kfq54

"Celem projektu jest comiesięczna aktualizacja inflacji konsumenckiej w rozbiciu na najważniejsze kategorie produktów oraz w ujęciu zbiorczym. Indeks taki będzie porównywalny z indeksem HICP (zharmonizowany wskaźnik cen konsumpcyjnych). Innowacyjny charakter projektu wynika ze znacznego skrócenia dostępu do danych, dzięki wykorzystaniu dużych zbiorów danych o cenach zaczerpniętych z internetu. Dane będą automatycznie gromadzone w czasie rzeczywistym" - podało CASE.

Obecnie wartości inflacji konsumenckiej w rozbiciu na podstawowe kategorie produktów prezentowane są comiesięcznie przez Główny Urząd Statystyczny (GUS). Publikowane są one około dwóch tygodni po zakończeniu miesiąca, w którym inflacja jest mierzona. Opóźnienie wynika z rozproszenia źródeł danych i czasu potrzebnego na przeprowadzenie ankiet.

"W ramach projektu CASE, dane będą zebrane i opublikowane w ciągu 2-3 dni" - czytamy w komunikacie.

d9kfq54

CASE zwraca uwagę, że poziom inflacji konsumenckiej informuje o koniunkturze w gospodarce, wpływając m.in. na ceny i płace ustalane przez firmy (tzw. efekty drugiej rundy) oraz przede wszystkim na politykę pieniężną, ustalaną przez banki centralne. Znajomość rzeczywistych i aktualnych trendów oraz wahań cen powoduje, że podmioty te szybko i trafnie reagują na zmieniające się warunki gospodarcze.

"Efekty projektu zaprezentujemy jesienią. Planujemy udostępnić nasz indeks portalom finansowym; chcielibyśmy, by stał się wskaźnikiem, z którego na co dzień korzystają eksperci, porównywalnym do indeksu GUS" - powiedział ekonomista CASE Bartosz Radzikowski, cytowany w komunikacie.

CASE jest prywatną, niekomercyjną i niezależną instytucją badawczą założoną we wrześniu 1991 roku w Warszawie. Prowadzi badania z zakresu ekonomii i nauk społecznych, organizuje seminaria i warsztaty, publikuje badania i analizy. CASE angażuje się w międzynarodowe projekty, w ramach których współpracuje m.in. z London School of Economics czy Institute for Advanced Studies.

(ISBnews)

d9kfq54

Podziel się opinią

Share
d9kfq54
d9kfq54