Trwa ładowanie...
d2b254e

Casus Finanse spodziewa się rekordowego roku w branży windykacyjnej

Warszawa, 08.05.2015 (ISBnews) - Bieżący rok będzie rekordowy dla polskiej branży windykacyjnej, ocenił prezes Casus Finanse Sławomir Szarek. Według niego, w II kwartale na sprzedaż mogą trafić wierzytelności o łącznej wartości nominalnej ok. 4 mld zł, a w całym roku wartość rynku może zbliżyć się do 20 mld zł.

Share
d2b254e

"Szacujemy, że w I kwartale na sprzedaż trafiły wierzytelności o łącznej wartości nominalnej ok. 4 mld zł. W II kwartale ogłaszane są kolejne przetargi i jest szansa, że na rynek trafi podobna kwota. Warto pamiętać, że pod względem wartości sprzedawanych pakietów najlepsze są ostatnie trzy miesiące roku. Niektóre prognozy mówią, że w całym 2015 roku podaż może przekroczyć 20 mld zł wobec szacowanych ok. 14 mld zł w 2014 roku. Ja byłbym nieco ostrożniejszy, ale na pewno zapowiada się rekordowy rok dla naszej branży" - powiedział Szarek w rozmowie agencją z ISBnews.

Według niego, rozwój rynku wierzytelności jest efektem przede wszystkim rosnącej bazy kredytowej, ale też wynika z chęci banków do pozbywania się z bilansów zagrożonych kredytów. Prezes Casus Finanse ocenia, że to zjawisko może się nasilać.

Casus Finanse od początku roku kupił więcej wierzytelności, niż od w całym 2014 r.

d2b254e

"Tylko do końca kwietnia kupiliśmy wierzytelności o wartości nominalnej 0,5 mld zł. Jest to więcej niż w całym 2014 roku. Chcemy wykorzystać bardzo dobrą koniunkturę i utrzymać wysokie tempo wzrostu. Dotychczasowe sukcesy i obecność na rynku obligacji Catalyst powodują, że mamy dobry dostęp do finansowania dłużnego, a do tego portfele możemy kupować przez nasz fundusz sekurytyzacyjny Profit, którego jesteśmy serwiserem oraz koinwestorem" - podkreślił Szarek.

Prezes zaznaczył, że Casus Finanse kupuje głównie portfele, które wcześniej obsługiwał w modelu inkasa. Dzięki temu może bardzo skutecznie wycenić ich wartość, ocenić szanse na ściągnięcie należności i wybrać najlepiej rokujące wierzytelności.

Spółka w 2014 roku wypracowała skonsolidowany zysk o wartości netto 12,6 mln zł wobec 9,6 mln zł zanotowanych w 2013 roku. Przychody zwiększyły się do 64 mln zł z 49,8 mln zł rok wcześniej. Wyniki finansowe pierwszy raz były audytowane przez KPMG.

"Ubiegły rok był dla nas kolejnym rokiem dynamicznego wzrostu. Zwiększyliśmy wartość spłat zobowiązań na portfelach obsługiwanych w modelu inkasa oraz zwiększyliśmy rentowność na portfelach kupionych na własny rachunek. Ten segment naszego biznesu rozwija się obecnie najszybciej" - ocenił Szarek.

Casus Finanse to notowana na rynku Catalyst spółka zarządzająca wierzytelnościami. Istnieje od 1997 roku.

(ISBnews)

d2b254e

Podziel się opinią

Share
d2b254e
d2b254e