Trwa ładowanie...

CBA weszło do ministerstwa finansów

Funkcjonariusze CBA zabezpieczają dokumentację w Ministerstwie Finansów w związku z postępowaniem dotyczącym Rafinerii Trzebinia - poinformował rzecznik CBA Temistokles Brodowski. Chodzi o śledztwo w sprawie nieprawidłowości podatkowych, w wyniku których skarb państwa mógł stracić ponad 100 mln zł.
Share
CBA weszło do ministerstwa finansów
d3i9r9b

Rzeczniczka Ministerstwa Finansów Magdalena Kobos powiedziała, że CBA na wniosek prokuratury "wystąpiło o przekazanie pewnych informacji i w tej chwili są one przygotowywane". - Nie ma żadnych przeszukiwań, nie ma żadnych zatrzymań - podkreśliła.

- Prokuratura Krajowa w wydziale zamiejscowym w Krakowie zleciła funkcjonariuszom CBA zabezpieczenie w Ministerstwie Finansów dokumentów dotyczących Rafinerii Trzebinia - powiedział naczelnik wydziału prok. Marek Wełna.

Rzecznik CBA potwierdził, że funkcjonariusze zabezpieczają tę dokumentację. - Jest to związane z uszczupleniem podatku akcyzowego na dystrybucję i produkcję produktów ropopochodnych, w wyniku uszczuplenia czy zaniżenia tej akcyzy skarb państwa mógł stracić ponad 100 mln zł - powiedział Brodowski.

d3i9r9b

Prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie możliwych nieprawidłowości podatkowych w Rafinerii Trzebinia. - Chodzi o wyjaśnienie, czy nie doszło do nieprawidłowości przy rozliczaniu akcyzy - powiedział prok. Wełna. Jak dodał, jest to jeden z wątków wyłonionych w tzw. śledztwie paliwowym, dotyczącym nielegalnego obrotu paliwami i prania brudnych pieniędzy.

Wełna podkreślił, że prokuratura w Ministerstwie Finansów bada "tylko i wyłącznie ewentualne uchybienia i nieprawidłowości związane z wydaniem wyniku kontroli w Rafinerii Trzebinia". Zaprzeczył, by działania dotyczyły łapówki któregoś z urzędników; pytanie na ten temat określił mianem "dywagacji, których prokuratura nie potwierdza".

W związku z tą samą sprawą pod koniec stycznia CBA zabezpieczyło w krakowskim urzędzie kontroli skarbowej dokumentację dotyczącą Rafinerii Trzebinia.

Jak informuje prokuratura, wszystkie te działania spowodowane są wynikami kontroli skarbowej w Rafinerii Trzebinia, ogłoszonymi w grudniu ubiegłego roku. Wykazały one, że Rafineria Trzebinia nie posiada żadnych zaległości w uiszczaniu akcyzy.

d3i9r9b

Dokument ten wzbudził podejrzenia prokuratury, ponieważ poprzednio w toku śledztwa paliwowego ten sam urząd informował o wielusetmilionowych zaległościach akcyzowych rafinerii, sięgających ponad 800 mln zł, "a potem - jat twierdzi prokuratura - stopniowo się z tego wycofywał".

Dlatego prokuratura jeszcze w grudniu wystąpiła do Głównego Inspektora Kontroli Skarbowej o przeprowadzenie postępowania wewnętrznego. Sama też podjęła działania zmierzające do wyjaśnienia, jak możliwy był taki wynik kontroli, sprzeczny z poprzednimi twierdzeniami skarbówki i zabezpieczonymi przez prokuraturę dowodami.

Prokuratura zapowiadała, że po zebraniu wszystkich dowodów wystąpi o wyznaczenie innej prokuratury do prowadzenia tego wątku, by uniknąć sytuacji, w której prokuratura jest stroną w sprawie i podejrzeń o stronniczość.

Krakowski wydział Prokuratury Krajowej prowadzi śledztwo dotyczące nielegalnego obrotu paliwami z wyłudzeniem akcyzy przez różne spółki i prania brudnych pieniędzy. Jak poinformował prok. Wełna, "jednym z wątków tego śledztwa jest udział managementu Rafinerii Trzebinia w zorganizowanej grupie przestępczej, która legalizowała niespełniające norm produkty paliwowe i wprowadzała je do obrotu z ominięciem akcyzy".

d3i9r9b

W połowie grudnia ub.r. Urząd Kontroli Skarbowej w Krakowie uznał, że Rafineria Trzebinia SA, należąca do grupy kapitałowej PKN Orlen, prawidłowo rozliczała podatek akcyzowy za lata 2003-2004.

Jak informowała wtedy Małgorzata Tomankiewicz z biura prasowego RT, przekazane wtedy spółce wyniki kontroli potwierdziły prawidłowość rozliczeń rafinerii za rok 2003 i okres od stycznia do kwietnia 2004 roku. Przedstawicielka rafinerii podkreślała, że decyzja UKS eliminuje ryzyko upadłości spółki, wywołane potencjalną koniecznością uregulowania wielomilionowych zaległości podatkowych.

d3i9r9b

Podziel się opinią

Share
d3i9r9b
d3i9r9b