CEE Equity Partners sfinalizował zakup 3 farm wiatrowych za 84 mln USD

Warszawa, 13.11.2014 (ISBnews) - CEE Equity Partners, doradca China CEE Investment Co-operation Fund (China-CEE Fund), sfinalizował inwestycję w trzy polskie projekty wiatrowe, podał CEE EP. Wartość umowy wyniosła ok. 84 mln USD.

"Fundusz stworzył przedsięwzięcie typu joint venture we współpracy z Enlight Renewable Energy Ltd, spółką notowaną na giełdzie w Tel Awiwie, która inwestuje w projekty wiatrowe i słoneczne. Razem zainwestują w farmy wiatrowe o łącznej mocy do 250 MW, które są realizowane przez polską prywatną spółkę GEO Renewables" - czytamy w komunikacie.

Jest to druga umowa podpisana przez założony na początku 2014 r. China-CEE Fund. Fundusz dysponuje 500 mln dolarów, które planuje zainwestować w Europie Środkowo-Wschodniej w ciągu najbliższych 2-3 lat w projekty infrastrukturalne, w tym energetyczne i telekomunikacyjne, a także w produkcję specjalistyczną. Średni horyzont inwestycyjny Funduszu wynosi 7 lat, podano także.

"Fundusz sfinalizował wstępną inwestycję, stając się wraz z firmą Enlight udziałowcem większościowym elektrowni wiatrowej o mocy 36 MW w gminie Wróblew. Fundusz zainwestuje kolejne 50 mln USD w drugi projekt wiatrowy o mocy 150 MW, którego budowa ma rozpocząć się pod koniec roku. Możliwe jest także, że w pierwszym półroczu 2015 roku fundusz zainwestuje do 25 mln USD w trzecią polską elektrownię wiatrową o mocy 70 MW" - czytamy dalej.

W sumie dotychczasowe tegoroczne inwestycje Funduszu sięgają 136 mln USD.

"Decydując się na inwestycje w te projekty zwróciliśmy szczególnie uwagę na fakt, że nasi partnerzy mają doświadczenie i odnieśli już sukcesy w podobnych przedsięwzięciach. Dodatkowy farmy mają wyjątkową charakterystykę wiatrową, która jest o 40% lepsza od polskiej średniej. Nie bez znaczenia były również niskie nakłady inwestycyjne, w stosunku do zainstalowanej mocy w MW" - podsumował dyrektor inwestycyjny CEE Equity Partners Rafał Andrzejewski, cytowany w komunikacie.

CEE Equity Partners jest funduszem z dominującym kapitałem chińskim. Głównym udziałowcem jest chiński Export-Import Bank od China (Eximbank). Część kapitału pochodzi także od państwowych instytucji finansowych regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

(ISBnews)

Źródło artykułu:ISBnews

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)