Cena akcji PKO BP raczej bez dyskonta podczas wrześniowej oferty publicznej (opinia)
19.07. Warszawa (PAP) - Zdaniem analityków obecna cena akcji PKO BP jest na tyle niska, że inwestorzy nie powinni spodziewać się dyskonta podczas planowanej na wrzesień oferty...
19.07. Warszawa (PAP) - Zdaniem analityków obecna cena akcji PKO BP jest na tyle niska, że inwestorzy nie powinni spodziewać się dyskonta podczas planowanej na wrzesień oferty publicznej.
We wtorek akcje PKO BP zyskują około 2 proc. O godzinie 12.18 za jedną trzeba zapłacić 40,72 zł.
"Uważam, że obecna cena akcji banku jest na tyle niska, że nowi inwestorzy raczej nie mogą liczyć na dyskonto. Jest ono już zawarte w cenie, ponieważ rynek od dawna wiedział o planowanej ofercie publicznej" - powiedział PAP Tomasz Bursa, analityk Ipopemy.
Zdaniem Marcina Materny z DM Millennium, ewentualne dyskonto będzie minimalne.
"Jeśli będzie jakiekolwiek dyskonto to będzie ono minimalne. Moim zdaniem cena ukształtuje się na poziomie 39-40 zł za akcję" - powiedział PAP Materna.
PKO Bank Polski złożył w poniedziałek w Komisji Nadzoru Finansowego prospekt emisyjny.
Planowana na wrzesień oferta publiczna PKO BP była szacowana przez analityków na 20-25 proc. Ostatecznie będzie dotyczyła maksymalnie 15,3 proc. akcji. Zaoferowane zostanie 10 proc. walorów będących w posiadaniu Banku Gospodarstwa Krajowego i 5 proc. należące do Skarbu Państwa.
PKO BP podało w komunikacie, że Skarb Państwa zaoferuje do 37.500.000 akcji PKO BP, tj. 3 proc. kapitału, a najpóźniej w dniu ustalenia ceny sprzedaży może zdecydować o zaoferowaniu dodatkowo 25.000.000 akcji.
"Oferta jest mniejsza niż początkowo szacowano, z powodu obecnej, słabej koniunktury na rynku. Dodatkowo, polskie obligacje sprzedają się ostatnio lepiej. Ministerstwo chce poczekać. Kolejna oferta publiczna może się odbyć w przyszłym roku" - powiedział Materna.
Plan prywatyzacyjny PKO BP zakłada redukcję udziału Skarbu Państwa w kapitale banku do 25 proc. w 2013 r.
"Skarb Państwa podchodzi do prywatyzacji spokojnie. Plan zakłada sprzedaż części akcji PKO BP do 2013 r., a w tej chwili są duże obawy o zainteresowanie inwestorów zagranicznych" - skomentował Bursa.
Analitycy oceniają, że udział inwestorów zagranicznych w ofercie może być znaczący.
"Inwestorzy zagraniczni mogą objąć nawet ponad 50 proc. akcji w ofercie" - uważa Materna.
Skarb Państwa jest obecnie - bezpośrednio oraz za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego - większościowym akcjonariuszem banku.
MSP podało, że po sprzedaży akcji, Skarb Państwa zachowa kontrolę nad PKO BP, dzięki zmienionym zapisom statutu PKO BP.(PAP)
kch/ osz/