Cena jaką PKO BP płaci za aktywa Nordei wydaje się adekwatna (opinia)
13.06. Warszawa (PAP) - Cena jaką bank PKO BP zapłaci za aktywa Nordei w Polsce wydaje się adekwatna, choć brakuje jeszcze informacji na temat spodziewanych synergii - oceniają...
13.06. Warszawa (PAP) - Cena jaką bank PKO BP zapłaci za aktywa Nordei w Polsce wydaje się adekwatna, choć brakuje jeszcze informacji na temat spodziewanych synergii - oceniają analitycy. Informacja o akwizycji powinna być neutralna dla kursu.
IZA ROKICKA, DI BRE BANKU
"Jeśli chodzi o cenę zapłaconą przez PKO BP za Nordea Bank Polska, to co prawda brakuje informacji na temat synergii płynących z tej transakcji, ale patrząc na to, jak została wyceniona transakcja BZ WBK i Kredyt Banku, to wydaje się, że także w tym przypadku transakcja została wyceniona adekwatnie.
PKO BP zapowiadało ruch w tę stronę. To przejęcie wpisuje się bardzo dobrze w strategię, którą PKO BP ogłosił wiosną, zakładającą większą koncentrację na klientach zamożnych i mocniejsze pójście w stronę klienta korporacyjnego.
Trudno przewidzieć reakcję rynku. Wydaje się, że akcje powinny zachowywać się neutralnie, ale wpływ na sesję mogą mieć spadki na rynkach globalnych".
PKO BP zawarł z Nordea Bank AB umowę nabycia Nordea Bank Polska, Nordea Polska TUnŻ oraz Nordea Finance Polska, za łączną kwotę ok. 2,83 mld zł. PKO Bank Polski sfinansuje transakcję z posiadanych kapitałów własnych oraz zatrzymanych zysków.
Szacowane zwiększenie skali działania w efekcie akwizycji to 16 proc., zysku na akcję - 10 proc., a zwrot z inwestycji wyniesie 13 proc. Dzięki przejęciu sieć sprzedaży zwiększy się o 25 proc. w największych miastach, segment klientów zamożnych wzrośnie natomiast o 8 proc.
Jednym z elementów transakcji jest zagwarantowanie przez Nordea Bank AB finansowania przez 7 lat portfela kredytów hipotecznych denominowanych w walutach obcych o wartości 15,2 mld zł. Nordea Bank AB będzie także pokrywać przez 4 lata 50 proc. kosztu ryzyka z tytułu strat na tym portfelu przekraczających poziom 40 punktów bazowych w ujęciu rocznym.
Transakcja wymaga m.in. zgody prezesa UOKiK, ukraińskiego Urzędu Antymonopolowego oraz Komisji Nadzoru Finansowego.
W komunikacie podano, że akwizycja powinna zostać sfinalizowana na przełomie 2013 i 2014 r. Do fuzji prawnej PKO powinno dojść do 7 miesięcy po zamknięciu transakcji. Zmiana marki nastąpi natomiast nie później niż w ciągu pół roku od rozliczenia transakcji. (PAP)
maf/ jow/ osz/