Trwa ładowanie...
ceny prądu
18-04-2016 06:41

Cena prądu w zależności od pory dnia. Resort energii zapowiada rewolucję

Wiceminister energii Michał Kurtyka powiedział, że prędzej czy później dojdzie w Polsce do zróżnicowania cen energii w różnych porach dnia i nocy.

Cena prądu w zależności od pory dnia. Resort energii zapowiada rewolucjęFot: Shutterstock/Federacja Konsumentów
d3a6dtk
d3a6dtk

Wiceminister energii zapowiada "inteligentne" liczniki prądu i zróżnicowanie cen energii. Za pół roku członkowie Unii Europejskiej rozpoczną dyskusję na temat zmian w szeregu przepisów dotyczących energetyki.

Wiceminister energii Michał Kurtyka powiedział, że prędzej czy później dojdzie w Polsce do zróżnicowania cen energii w różnych porach dnia i nocy. Uelastycznienie cen, zdaniem Kurtyki, mogłoby być sygnałem dla gospodarstw domowych, że warto przenieść konsumpcję energii na czas, kiedy prąd jest tańszy.

Wiceminister dodał, że konieczne będą też zmiany technologiczne samych liczników energii. Oznacza to między innymi stopniową wymianę liczników czy dostosowanie sprzętu gospodarstwa domowego. Według wiceministra Kurtyki obecna konstrukcja rachunków nie pozwala przewidywać i dostosowywać zużycia energii.

d3a6dtk

Nie wiadomo jeszcze, kiedy zmienią się taryfy. Komisja Europejska pracuje nad wspólnym rynkiem energii w Unii. Pod koniec roku mają być znane konkretne rozwiązania legislacyjne.

Już teraz część urządzeń AGD ma funkcję opóźnionego startu, która pozwala uruchomić urządzenie nocą. Wtedy zapotrzebowanie na energie jest mniejsze i może ona być tańsza.

d3a6dtk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3a6dtk