Trwa ładowanie...
d308z5n

Cena pszenicy wzrośnie, nie spowoduje to jednak wzrostu cen żywności - MRiRW

7.10.Warszawa (PAP) - Zdaniem wiceministra rolnictwa i rozwoju wsi
Artura Ławniczaka cena pszenicy konsumpcyjnej wzrośnie do 650
zł/t, jednak nie spowoduje to wzrostu cen...

d308z5n
d308z5n

7.10.Warszawa (PAP) - Zdaniem wiceministra rolnictwa i rozwoju wsi Artura Ławniczaka cena pszenicy konsumpcyjnej wzrośnie do 650 zł/t, jednak nie spowoduje to wzrostu cen żywności. W tym sezonie stabilne pozostaną także ceny owoców i warzyw.

"Liczymy, że cena pszenicy wzrośnie do 650 zł/t, to jest poziom sprzed dwóch lat. To nie powinno mieć żadnego wpływu na przetwory mączne. Trzeba podkreślić, że udział ceny ziarna w cenie produktu finalnego to tylko 15-20 proc." - powiedział w rozmowie z PAP wiceminister.

"W tej chwili ceny są na bardzo niskim poziomie, niestety nie staniały pieczywo i przetwory mączne" - dodał

Ceny owoców i warzyw będą stabilne, prognozuje Ławniczak, będą one na poziomie akceptowalnym dla producentów i konsumentów.

d308z5n

"Jeśli chodzi o jabłka deserowe, to ceny są na całkiem przyzwoitym poziomie, zarówno dla konsumentów jak i producentów. Ceny udało się zrównoważyć. Dobre jabłko deserowe kosztuje 1,30- 1,60 (w skupie - PAP), w detalu ok. 2 zł. Dobre zbiory gwarantują, że ceny owoców nie będą rosły, liczę też, że wyeksportujemy pewną ich część" - uważa wiceminister.

"Z warzywami jest podobnie jak ze zbożami, wszyscy panikowali, że tak mało będzie zbóż, natomiast zbiory są na przyzwoitym poziomie. Ceny warzyw, pomimo mniejszych zbiorów, nie wzrosną, ale i nie spadną" - dodaje.

Z przedwynikowych szacunków płodów rolnych przeprowadzonych przez GUS wynika, że tegoroczne zbiory zbóż będą zbliżone do tych z 2007 roku i wyniosą ogółem 27,1 mln ton.

Zbiory warzyw gruntowych ocenia się na 4,4 mln t, tj. o 12,2 proc. mniej w porównaniu do produkcji z 2007 r.

Natomiast zbiory owoców z drzew szacuje się na blisko 3,0 mln t, tj. o 133,7 proc. więcej niż w klęskowym roku ubiegłym.

Bartek Godusławski (PAP)

bg/ ana/

d308z5n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d308z5n