Trwa ładowanie...
d1fokaf
03-01-2017 09:49

Cena ropy Brent przekroczyła poziom 57 USD za baryłkę

Warszawa, 03.01.2016 (ISBnews/ Superfund TFI) - Poniedziałkowa sesja na rynkach surowcowych nie odbyła się ze względu na przedłużone świętowanie Nowego Roku na głównych rynkach świata. Rynki były zamknięte m.in. w Stanach Zjednoczonych, Chinach oraz Wielkiej Brytanii, czyli w krajach kluczowych z punktu widzenia globalnego handlu na rynkach towarowych.

d1fokaf
d1fokaf

Dzisiaj rynki są już zamknięte jedynie w Japonii i Nowej Zelandii, więc obroty na światowym rynku surowców powinny raczej wrócić do normy - a początek 2017 jest szczególnie interesujący na rynku ropy naftowej za sprawą porozumienia podpisanego kilka tygodni temu przez kraje OPEC oraz niektóre państwa spoza kartelu. Porozumienie to zakłada solidarne cięcie produkcji ropy naftowej łącznie o około 1,8 mln baryłek dziennie - i ma ono wejść w życie wraz z początkiem 2017 roku.

Na fali oczekiwań cięcia wydobycia ropy naftowej przez sporą część kluczowych producentów tego surowca, notowania ropy dzisiaj rano otworzyły sesję wzrostami. Cena ropy Brent przekroczyła poziom 57 USD za baryłkę, natomiast notowania ropy West Texas Intermediate rozpoczęły dzień ponad poziomem 54 USD za baryłkę. W późniejszych godzinach cena obu rodzajów ropy naftowej delikatnie osunęła się w dół, jednak pozostawała w okolicach maksimów z ostatniej sesji ubiegłego roku.

To, czy kraje OPEC i non-OPEC wywiązują się ze swoich zobowiązań, ma być monitorowane przez specjalnie utworzony komitet, o czym niedawno poinformował minister ds. ropy naftowej Kuwejtu. Tymczasem według ostatnich danych, spora część sygnatariuszy porozumienia wykorzystywała ostatnie miesiące 2016 roku do zwiększenia produkcji. Rekordowe poziomy wydobycia notuje m.in. Rosja. Wczoraj tamtejsze ministerstwo energii podało, że w grudniu produkcja ropy naftowej w tym kraju wyniosła 11,21 mln baryłek dziennie. To taka sama wielkość, jak w listopadzie - i tym samym, oznacza ona utrzymanie się produkcji ropy w Rosji na poziomie rekordowym od czasów upadku ZSRR.

Paweł Grubiak - prezes zarządu, doradca inwestycyjny w Superfund TFI

(ISBnews/ Superfund TFI)

d1fokaf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1fokaf