Cenieni lekarze od emocji

Może zarobić nawet 20 tys. złotych. Jeśli oczywiście jest fachowcem w swoim zawodzie, pracuje w dużej korporacji i udziela się na innych życiowych płaszczyznach. Psycholog i psychiatra to cenione dziś zawody.

Cenieni lekarze od emocji
Źródło zdjęć: © thinkstock

28.06.2011 | aktual.: 18.05.2018 11:22

Pozycja psychologa czy psychiatry zależy od jego miejsca pracy. Tak samo jak zarobki. Te również uzależnione są od tego w jakim miejscu się zatrudnił. I choć zawody wydają się zbliżone, wiele je różni.

Faktem jest, że obaj prowadzą terapie, grupy spotkaniowe, dbają o stan zdrowia psychicznego pacjentów. Różnica polega zarówno na kompetencjach jak i charakterze otrzymanego wykształcenia.

Psycholog posiada wykształcenie akademickie. Psychiatra natomiast zdobył wykształcenie medyczne i może np. przepisywać lekarstwa.

Zróżnicowane zarobki

Część psychologów narzeka dzisiaj na zbyt małą pensję. Problemem jest mało liczna klasa średnia w Polsce, czyli ich potencjalni klienci. Na wysokość pensji narzekają zatrudnieni w budżetówce - psycholog szkolny zarabia podobnie jak nauczyciel. Wielu twierdzi, że jednym z lepszych pracodawców jest wojsko i więzienia. Można tu zarobić średnią krajową, ale tu miejsca zapełniają się szybko. By zająć się psychoterapią, trzeba po studiach dalej odpłatnie się kształcić. Zarobki psychiatrów, czyli lekarzy kształtuje w dużej mierze liczba dyżurów jakie w szpitalu bierze na siebie. Często pracują na kilku etatach.

Zawód dużego zaufania

Predyspozycje to cechy, bez których w tym zawodzie nikomu się nie powiedzie. Konieczna jest umiejętność komunikowania się, rozumienia i słuchania innych ludzi, wrażliwość na ich problemy. Na psychologów nie nadają się ludzie z problemami psychicznymi i słabym kontaktem z otoczeniem, choć teoretycznie studiować może każdy.

- Praca psychologa czy psychoterapeuty jest niezwykle odpowiedzialną i wymagającą profesją. Wymaga ogromnego wyczucia, delikatności i doświadczenia w kontakcie z drugim człowiekiem. Ważne jest też ciągłe doskonalenie umiejętności i pogłębianie wiedzy. Pacjenci podczas spotkań dotykają bardzo osobistych spraw, które często wymagają refleksji i zrozumienia w nowy sposób tak, aby w dalszym życiu mogli lepiej radzić sobie z problemami. Do tego z kolei potrzebne jest wypracowanie zaufania pomiędzy terapeutą a pacjentem, co również jest długim procesem i pracą - mówi Liliana Chrząszcz, psychoterapeuta z Kliniki Leczenia Niepłodności INVICTA.

Psycholog w biznesie

- W tych zawodach prowadzący prywatną praktykę może żądać wynagrodzenia ustalonego przez samego siebie – tłumaczy Łukasz Berg, Kancelaria Adwokacka Adw. Tomasza Posadzkiego w Gdańsku. - To jest jego wynagrodzenie a nie pensja. Z pensją mamy do czynienia bowiem, gdy mowa jest o pracowniku zatrudnionym na umowie o pracę. To ważna uwaga, bowiem psychologów i psychiatrów spotkać możemy w różnych miejscach, niekoniecznie związanych ze służbą zdrowia. Przecież nie każdy psycholog jest terapeutą. - Psychiatrzy i psychologowie a zwłaszcza ta druga grupa osób, nie przyjmują nas jedynie w zaciszu gabinetów lekarskich i terapeutycznych – wyjaśnia Małgorzata Rymkiewicz, psycholog, Coach ICC. - Dziś psychologowie pracują często w działach HR firm, w firmach konsultingowych i szkoleniowych. Są coachami, doradcami rozwoju osobistego, ekspertami w zakresie budowania i rozwijania relacji międzyludzkich. W dzisiejszym świecie coraz większe zapotrzebowanie na ich usługi wynika z rozluźnienia naturalnych więzi przyjacielskich i
rodzinnych, oraz z potrzeby zrozumienia roli mechanizmów psychologicznych, które mogą mieć bezpośrednie przełożenie na biznes. Wykorzystanie wiedzy z zakresu funkcjonowania człowieka, zasad wywierania wpływu, uwarunkowań osiągania sukcesów, lub analizowania przyczyn porażek wykorzystuje się między innymi w polityce personalnej, planowaniu ścieżek rozwoju i karier zawodowych.

Zarówno psychiatra, jak i psycholog spełnia się dziś na wielu płaszczyznach życia - mają swoje prywatne praktyki, wykładają na uczelni, piszą artykuły do pism. Od ich własnej inicjatywy uzależnione są zarobki.

ml/JK

lekarzepsychologkariera
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)