Trwa ładowanie...

Ceny energii w Polsce najwyższe w Europie? "Zakończmy ten karnawał konsumpcji"

Eksperci biją na alarm i punktują, że spośród wdrożonych przez rząd instrumentów, które mają nas chronić przed rosnącymi cenami energii i gazu, tylko część ma szansę się sprawdzić. Ich zdaniem reszta ma charakter propagandowy, a ceny energii w Polsce już wkrótce mogą wrócić do najwyższych poziomów w całej Unii Europejskiej.

Ceny energii w Polsce mogą wrócić do najwyższych poziomów w UE Ceny energii w Polsce mogą wrócić do najwyższych poziomów w UE Źródło: East News, fot: ARKADIUSZ ZIOLEK
dfcjass

Konsumenci i tak dostaną po kieszeniach

Rząd stara się reagować na rosnące ceny energii, a już we wtorek 4 stycznia w życie weszła ustawa o dodatku osłonowym, która ma wesprzeć część gospodarstw domowych w pokryciu rosnących kosztów energii i cen żywności. Zdaniem ekspertów to jednak za mało, by ochronić konsumentów przed drożyzną.

Zakończmy ten karnawał konsumpcji i wejdźmy w inwestycje, przeprowadźmy transformację energetyczną, bo nic nas od niej nie ochroni - mówi Grzegorz Onimichowski, ekspert Instytutu Obywatelskiego w rozmowie z portalem Bankier.pl.

Już wcześniej rząd wprowadził obniżkę VAT na ceny energii, co zdaniem eksperta nie przełoży się na sytuację konsumentów w znaczącym stopniu. W jego ocenie obniżka VAT jest interesująca, ale tylko z punktu widzenia odbiorców indywidualnych. W przypadku firm, które zaopatrują nas m.in. w pieczywo czy warzywa szklarniowe nie ma to znaczenia, a ceny energii nadal będą się przekładały na drożyznę w sklepach.

Polacy ocenili Polski Ład. Jasny komentarz z opozycji

Jak ocenia, kiedy instrumenty osłonowe wdrożone przez rząd przestaną obowiązywać, Polska, która już wcześniej miała jedne z najwyższych cen hurtowych energii elektrycznej w całej UE, prawdopodobnie wróci na pozycję lidera pod tym względem.

- Taka sytuacja w Polsce miała już miejsce w 2019 i 2020 roku, kiedy mieliśmy rekordowy import energii elektrycznej. Czyli nie importowaliśmy węgla, ale importowaliśmy bezpośrednio energię elektryczną. Myślę, że wrócimy do tej sytuacji stosunkowo niedługo - tłumaczy dalej Grzegorz Onimichowski w rozmowie z portalem.

Dodatek osłonowy w praktyce

Rząd uruchamia specjalne dodatki dla około 6,8 mln polskich gospodarstw domowych. Dostaną je mniej zamożni Polacy. Mają pomóc w pokryciu części kosztów energii oraz rosnących cen żywności. Pieniądze będą wypłacane dwa razy do roku.

dfcjass

W obliczu rosnących cen energii w całej Europie, zgodnie z rekomendacją Komisji Europejskiej, kolejne rządy wprowadzają pakiety osłonowe dla obywateli. Polski rząd również wdraża w ramach tarczy antyinflacyjnej specjalny dodatek.

Głównym jej celem jest wprowadzenie nowego świadczenia, czyli dodatku osłonowego, który będzie stanowił wsparcie państwa polskiego dla najbardziej potrzebujących obywateli i wskazanym w ustawie cudzoziemcom, w pokryciu części kosztów energii oraz rosnących cen żywności.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dfcjass
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfcjass