Trwa ładowanie...

Ceny paliw w górę. To efekt globalnego trendu

- W przyszłym tygodniu paliwa będą jeszcze drożeć, zanim wejdą w życie obniżone stawki VAT. To wynik globalnych trendów wzrostowych – poinformował portal w piątek.

"Spodziewamy się podwyższenia cen benzyny Pb98 do poziomu 5,99-6,12 zł/l, a benzyny Pb95 do 5,73-5,85 zł/l - prognozuje e-patrol" "Spodziewamy się podwyższenia cen benzyny Pb98 do poziomu 5,99-6,12 zł/l, a benzyny Pb95 do 5,73-5,85 zł/l - prognozuje e-patrol" Źródło: WP, fot: Michał Zieliński
d2hqyq5

"Spodziewamy się podwyższenia cen benzyny Pb98 do poziomu 5,99-6,12 zł/l, a benzyny Pb95 do 5,73-5,85 zł/l. Jeśli chodzi o paliwo dieslowskie, może ono kosztować 5,80-5,93 zł/l. Nieco mniej dotkliwe będą zmiany w przypadku autogazu, dla którego spodziewamy się cen z przedziału 3,06-3,13 zł/l" – poinformował w piątek e-petro.pl w cotygodniowym komentarzu.

Inflacja największym problemem PiS-u. Prof. Dudek: Prezes lubi gromkie zapowiedzi

Portal zwrócił uwagę, że w ciągu ostatnich dziesięciu dni cena baryłki ropy naftowej wzrosła o ponad 8 dolarów, a więc, zdaniem jego ekspertów, nie można oczekiwać, że tak dynamiczna zmiana nie odbije się na cenach na polskim rynku.

d2hqyq5

Efekty tarczy antyinflacyjnej, szykowanej przez rząd, mogą zatem zostać ograniczone. Przypomnijmy. Od 1 lutego w życie wejdzie tarcza antyinflacyjna, która zakłada m.in. obniżkę VAT na paliwa z 23 do 8 proc. Miało to przynieść spadek cen na stacjach w okolice 5,20 zł według deklaracji prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka.

Czego zatem możemy się spodziewać na stacjach w przyszłym tygodniu?

"W porównaniu z ubiegłym weekendem benzyna 95-oktanowa w hurcie drożeje o niemal 90 zł/m sześc. Jej aktualna cena to 4636,40 zł/m sześc. Jeszcze większa zmiana zwyżkowa dotyczy benzyny Pb98, która kosztuje 4924,80 zł/m sześc., czyli ponad 112 zł drożej niż w ubiegłą sobotę –wyliczył e-petrol.pl.

Dodał też, że jeśli chodzi o olej napędowy, podwyżka ceny średniej wynosi 72,60 zł na metrze sześc. - do poziomu 4844 zł. W cenach średnich oleju opałowego zmiana zwyżkowa przekracza 87 zł na metrze sześc. - paliwo to kosztuje średnio 3591,80 zł/m sześc.

d2hqyq5

"W mijającym tygodniu notowania surowca na giełdzie w Londynie zbliżyły się do 90 dolarów za baryłkę. To poziomy cenowe ostatni raz notowane w 2014 roku. Motorem napędowym zwyżki na rynku naftowym w ostatnich dniach były geopolityczne ryzyka dla podaży surowca, związane z incydentami na Bliskim Wschodzie oraz napiętą sytuacją na granicy rosyjsko – ukraińskiej" – stwierdził portal.

Eksperci e-petrol.pl zauważają, że maksima cenowe ropa Brent ustanowiła w czwartek na poziomie 89,50 dolarów, a w piątek przed południem obserwujemy pierwszą od dłuższego czasu przecenę i cena surowca znajduje się poniżej 87 dol.

Najwyższe ceny ropy od lat

"Popyt na paliwa utrzymuje się na wysokim poziomie i na razie nie widać, aby rozpędzająca się kolejna fala pandemii koronawirusa związana z wariantem Omikron, miała negatywny wpływ na konsumpcję produktów naftowych" – stwierdził e -petrol.pl.

e-petrol.pl dodał, że w tej sytuacji pojawiające się w ostatnich dniach zagrożenia dla stabilności podaży przełożyły się na najwyższe ceny ropy naftowej od lat.

Zdaniem ekspertów portalu atak jemeńskich rebeliantów Huti w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich przypomniał inwestorom o utrzymującym się napięciu na Bliskim Wschodzie, a medialne nagłówki na świecie pełne były doniesień o możliwym otwartym konflikcie zbrojnym pomiędzy Rosją i Ukrainą, który może skutkować gigantycznymi problemami w stabilności światowych dostaw ropy i gazu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2hqyq5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hqyq5