Trwa ładowanie...

Ceny paliw znów w dół. Oto co będzie się działo na stacjach

W przyszłym tygodniu benzynę 95 i olej napędowy powinniśmy tankować taniej o 20-30 gr w porównaniu do cen z tego tygodnia - prognozują analitycy portalu E-Petrol. Z kolei eksperci z BM Reflex oceniają, że choć ceny na stacjach powinny jeszcze spadać, to powrót podwyżek na rynku hurtowym ograniczy skalę tego zjawiska.

Ceny paliw znów w dół. Oto co będzie się działo na stacjach Ceny paliw znów w dół. Oto co będzie się działo na stacjach Źródło: Adobe Stock, fot: Sandor Jackal
d1brpc2
d1brpc2

W przyszłym tygodniu średnia cena benzyny 95 może znaleźć się w przedziale 6,57-6,72 zł za litr, olej napędowy powinien kosztować w granicach 6,93-7,07 zł, a LPG - 3,18-3,28 zł - prognozują eksperci e-petrol.pl. Jak podliczają, krajowe rafinerie w tym tygodniu oferowały w sprzedaży benzynę w cenie najniższej od początku wakacji.

Dobre wieści dla kierowców

"Równie tanio sprzedawały olej napędowy. Spadki w sprzedaży hurtowej mogą zaowocować przyjemną z punktu widzenia kierowców przeceną na stacjach benzynowych, co z pewnością ucieszy kierowców wyjeżdżających na długi sierpniowy weekend" - oceniają.

Jak zaznaczają, od początku tygodnia OrlenLotos czterokrotnie zmieniały cenniki paliw w hurcie. Średnia cena benzyny bezołowiowej u polskich producentów wynosi obecnie 5979 zł netto za 1000 litrów – to o 204 zł taniej, niż przed tygodniem. Mniej, bo o 96 zł potaniał w rafineriach olej napędowy, aktualnie w hurcie paliwo to jest 477 zł droższe od benzyny, dziś jego średnia cena wynosi 6456 zł – 14 zł powyżej minimum tegorocznych wakacji. Zdaniem ekspertów w sobotę nastąpią kolejne korekty.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ubezpieczyciele dostali dostęp do punktów karnych. Lepiej mieć się na baczności

"Zmiany zwyżkowe mogą objąć w praktyce tylko olej napędowy, ale na pylonach stacji paliw na razie powinny być jeszcze obserwowane korekty w dół. Możliwe więc, że na części z nich zobaczymy cenę oleju napędowego poniżej granicy 7 zł za litr, co jest zapewne dobrą wiadomością dla kierowców chcących skorzystać z długiego sierpniowego weekendu" - komentują analitycy.

d1brpc2

Również eksperci z BM Reflex spodziewają się w przyszłym tygodniu obniżek cen na stacjach. "Widzimy już wyhamowanie tempa obniżek cen paliw, mimo to średnie ceny paliw w następnym tygodniu mogą jeszcze spadać, ale powrót podwyżek na rynek hurtowy będzie jednocześnie ograniczał miejsce na ewentualne większe spadki" - oceniają w piątkowym komentarzu.

Ich zdaniem średnie ceny benzyny 95 mogą spaść do poziomu 6,65–6,75 zł za litr, benzyna 98-oktanowa może kosztować 7,50-7,60 zł, olej napędowy 6,95–7,05 zł, a autogaz 3,18–3,23 zł. BM Reflex przypomina też, że to kolejny tydzień, gdy ceny paliw na stacjach, w ślad za spadkiem cen hurtowych, są coraz niższe.

Benzyna 95 już poniżej psychologicznej granicy

Aktualnie ceny paliw kształtują się na poziomie: dla benzyny bezołowiowej 95 – 6,78 zł za litr, bezołowiowej 98 – 7,64 zł, oleju napędowego 7,09 zł, a autogazu 3,25 zł za litr - podali analitycy. Jak wyliczyli, w ciągu tygodnia, zgodnie z oczekiwaniami, nastąpiły obniżki cen benzyny rzędu 10-22 gr za litr, oleju napędowego 17 gr za litr i autogazu – 5 groszy za litr. Wciąż jednak - jak przypomnieli - rachunki za tankowanie możemy też obniżyć, korzystając z oferowanych przez stacje promocji.

Analitycy zwrócili również uwagę, że obecnie za benzyny i olej napędowy płacimy tyle, co w maju tego roku. "Chociaż od tegorocznego szczytu ceny detaliczne wyraźnie się oddaliły, to wciąż mało prawdopodobny wydaje się spadek cen do poziomów sprzed wybuchu wojny w Ukrainie. Benzyna bezołowiowa 95 jest droższa niż w lutym o 1,19 zł/l, olej napędowy o 0,91 zł/l i autogaz o 0,56 zł/l. W porównaniu do cen sprzed roku najwięcej tracą posiadacze diesli. Olej napędowy jest bowiem droższy o 31 proc., z kolei benzyna 95 i autogaz są droższe o 19 proc." - czytamy w komentarzu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1brpc2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1brpc2