Trwa ładowanie...
d49rcez
d49rcez
IAR
co2

Ceny praw do emisji CO2 będą czterokrotnie wyższe niż obecnie

Polski rząd ma kolejny argument w walce o zmiany w pakiecie klimatyczno-energetycznym, ograczającym emisję dwutlenku węgla w Unii o jedną piątą do 2020 roku.
Share
d49rcez

Najnowszy raport banku Societe Generale stwierdza bowiem, że ceny praw do emisji CO2 będą wtedy czterokrotnie wyższe niż obecnie, czyli wyniosą 80 euro za tonę, co doprowadzi do znacznych podwyżek cen energii.

Wyliczenia banku różnią się od przewidywań Komisji Europejskiej, która przygotowała pakiet klimatyczno-energetyczny i która uważa, że mówienie o znacznych podwyżkach w przyszłości jest przesadzone. Rzeczniczka Komisji Barbara Helfferich powtórzyła, że według Brukseli, cena obowiązkowych zezwoleń do emisji wyniesie nieco ponad 30 euro. Podkreśliła, że Komisja Europejska jest przekonana, iż te wyliczenia są możliwie najbliższe rzeczywistości. Jednak dane Komisji kwestionuje polski rząd, który uważa, że są one niewiarygodne. Zdaniem Mikołaja Dowgielewicza, szefa Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej, kolejne raporty pokazują jak katastrofalne skutki, jeśli chodzi o ceny prądu, będą miały nowe przepisy po wejściu w życie w obecnym kształcie.

Rząd w Warszawie stara się więc złagodzić niektóre zapisy w pakiecie właśnie ze względu na wzrost cen uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Takie zezwolenia już za 5 lat będzie musiała kupować cała energetyka. Obowiązkowy zakup będzie ciosem dla Polski, której gospodarka jest oparta w 94 procentach na węglu, co wiąże się z dużą emisją CO2.

d49rcez

Podziel się opinią

Share
d49rcez
d49rcez