ycipk-1wo3bg
ceny ropy

Ceny ropy oszalały. Teraz odczują to Polacy

Analitycy nie mają wątpliwości, kierowcy zapłacą za to na stacjach benzynowych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ceny ropy oszalały. Teraz odczują to Polacy
(WP.PL, Fot: Sebastian Ogórek, WP)
ycipk-1wo3bg

W ciągu zaledwie trzech dni od ogłoszenia decyzji o przykręceniu kurka cena baryłki skoczyła aż o 14 proc., osiągając najwyższy poziom od 17 miesięcy. Analitycy nie mają wątpliwości, kierowcy zapłacą za to na stacjach benzynowych. Kiedy zobaczymy 5 zł za litr? Na szczycie w Wiedniu OPEC pierwszy raz od 8 lat podjął decyzję o ograniczeniu wydobycia ropy naftowej we wszystkich krajach zrzeszonych. Już od stycznia 2017 r. zmniejszy się ono o około 1,2 mln baryłek ropy dziennie, do 32,5 mln baryłek dziennie.

Decyzja ta spowodowała, że ceny na światowych giełdach poszybowały. I daje szansę krajom produkującym na wyjście z kryzysu naftowego. Przypomnijmy, że nadprodukcja czarnego złota wywołana między innymi wojną cenową Arabii Saudyjskiej z USA, które produkcją ropy z łupków pobijały rynek spowodowała zapaść na rynkach.

ycipk-1wo3bg

Ze stu dolarów za baryłkę cena spadła do minimalnego poziomu 26 dol. 13-letni rekord osiągnęła w lutym tego roku. Czy podbicie cen będzie skuteczne, to okaże się w dłuższej perspektywie. W piątek ropa kosztowała 51,68 dol. - wskazuje CNN.

Wzrosty cen ropy to oczywiście zła wiadomość dla kierowców. Również w Polsce. Za nami trzeci tydzień podwyżek na stacjach paliw, a po weekendzie będzie jeszcze drożej - zapowiada Urszula Cieślak, ekspertka z BM Reflex.

Przyczyną wzrostów są podwyżki cen na światowych giełdach po decyzji kartelu OPEC o ograniczeniu wydobycia ropy. Do tego dochodzi mocny dolar i słabnąca złotówka – wyjaśnia Urszula Cieślak, ekspertka z BM Reflex.- Cena benzyny na stacjach po weekendzie będzie wyższa. Średnia cena będzie wciąż poniżej 5 zł, ale na niektórych lepiej usytuowanych stacjach może w połowie grudnia przekroczyć tę psychologiczną granicę.

ycipk-1wo3bg
Polub WP Finanse
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-1wo3bg

ycipk-1wo3bg
ycipk-1wo3bg