Ceny warzyw stabilne, owoce tanieją - Ebronisze.pl
6.10.Warszawa (PAP) - Przełom września i października to stabilne i podobne do tych sprzed tygodnia, ceny warzyw. Owoce, głównie jabłka, tanieją - wynika z analizy cenowej rynku...
6.10.Warszawa (PAP) - Przełom września i października to stabilne i podobne do tych sprzed tygodnia, ceny warzyw. Owoce, głównie jabłka, tanieją - wynika z analizy cenowej rynku hurtowego portalu Ebornisze.pl
W dniach 29.09-5.10.2008 spadły ceny jabłek przemysłowych.
"Na koniec tygodnia w skupach płacono za nie 0,15-0,17 zł/kg. Spowodowane jest to tym, że w centrum zainteresowania jest teraz zbiór jabłek deserowych, a przy tym pojawiło się sporo +spadów+ i podaż jabłek przemysłowych mocno wzrosła" - napisali w komentarzu analitycy. Ceny jabłek deserowych pozostają na razie niskie i stabilne.
"Najtańsze odmiany miały ceny około 0,70-0,75 zł/kg. Ceny odmian późniejszych oscylowały wokół złotówki za kilogram" - napisano.
Jak podaje eksperci, wzrostu cen jabłek można się spodziewać od nowego roku.
Z obserwacji rynku hurtowego owoców wynika, że coraz mniej świeżych śliwek trafia na rynek. W minionym tygodniu za śliwki, na eksport płacono 1,70 zł/kg (z opakowaniem). Za śliwki z chłodni płacono 2,10-2,20 zł/kg.
WARZYWA
Na rynku warzyw utrzymały się generalnie trendy z końca września.
Wyraźnie daje się natomiast zaobserwować mniejszą podaż kalafiorów i brokułów. Średnia cena kalafiorów wynosiła 2,00-2,20 zł/szt., brokuły kończyły tydzień ze średnią ceną 2,05 zł/szt.
Portal podaje, że chociaż ilość polskiej papryki na rynku maleje, jej ceny pozostają stabilne.
"Na koniec minionego tygodnia cena papryki czerwonej w I klasie jakości, pakowanej w karton utrzymywała się na poziomie 3,40-3,50 zł/kg. Droższa papryka nie znalazłaby nabywców" - uważają analitycy.
W niektórych regionach kraju cebuli jest wyraźnie mniej i jest ona gorszej jakości, ale średnia cena, na razie utrzymuje się na w miarę stałym poziomie 0,50-0,60 zł/kg.
Po stabilnej końcówce września podrożały pomidory, wynika z notowań portalu. Na koniec minionego tygodnia ceny pomidorów znajdowały się w przedziale 3,18-3,38 zł/kg.
"Takie ceny są już barierą dla popytu efektywnego. Ilość pomidorów sprzedawanych w dużym hurcie zaczęła spadać pod koniec tygodnia" - twierdzą eksperci.
Wzrosły ceny ogórków szklarniowych, do przeciętnego poziomu 4,75 zł/kg - za ogórki długie i 5,13 zł/kg - za ogórki krótkie.
Analizy portalu ebronisze.pl zawierają notowania owoców i warzyw z pięciu największych rynków hurtowych w Polsce. (PAP)
bg/ asa/