Ceny zbóż w dół, ceny żywca wołowego i wieprzowego w górę - MRiRW

26.07. Warszawa (PAP) - Zmniejszone zainteresowanie zakupem zbóż z ubiegłorocznych zapasów, związane z oczekiwaniem na dostawy z nowych zbiorów, przyczyniło się do obniżenia cen...

26.07. Warszawa (PAP) - Zmniejszone zainteresowanie zakupem zbóż z ubiegłorocznych zapasów, związane z oczekiwaniem na dostawy z nowych zbiorów, przyczyniło się do obniżenia cen zbóż. W ostatnim notowaniu,12-18 lipca, podrożało jedynie ziarno pszenicy konsumpcyjnej i kukurydzy. Podobnie na rynku mięsa zdrożały tylko dwa rodzaje mięsa - żywiec wieprzowy oraz wołowy, ceny pozostałych spadły lub zostały bez zmian w badanym okresie - wynika ze Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW.

ZBOŻE

Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW w dniach 12-18.07.2010 r. przeciętna cena pszenicy konsumpcyjnej ukształtowała się na poziomie 560 zł/t, tj. o prawie 1 proc. wyższym niż tydzień wcześniej. Ceny tego zboża były o 4,6 proc. wyższe niż przed miesiącem, ale niewiele (o 0,6 proc.) niższe niż przed rokiem.

Po spadku w poprzednim tygodniu kukurydza ponownie podrożała, osiągając poziom notowany przed miesiącem, tj. 598 zł/t. Była to cena o 1,5 proc. wyższa niż tydzień wcześniej, ale o blisko 12 proc. niższa niż przed rokiem. W analizowanym okresie za żyto konsumpcyjne średnio w kraju uzyskiwano 359 zł/t, tj. o ok. 2 proc. mniej niż w poprzednim tygodniu i miesiąc wcześniej. Jednocześnie ziarno to było o 3 proc. droższe niż w porównywalnym okresie ub.r.

Cena jęczmienia paszowego obniżyła się do 410 zł/t, tj. o 0,4 proc. w odniesieniu do poprzedniego tygodnia. Zboże to było o ponad 3 proc. tańsze niż miesiąc wcześniej, ale o prawie 14 proc. droższe niż przed rokiem.

MIĘSO

Po trzech tygodniach spadku, ponownie wzrosła cena skupu żywca wieprzowego. Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW, w dniach 12-18.07.2010 r. dostawcy trzody chlewnej otrzymywali przeciętnie 4,36 zł/kg, o 1,5 proc. więcej niż w poprzednim tygodniu. Było to jednak o 3 proc. mniej niż przed miesiącem i o 15 proc. mniej niż przed rokiem.

W przeliczeniu na walutę unijną, przeciętna cena polskiej wieprzowiny wyniosła 144,87 EUR za 100 kg (wagi poubojowej zimnej klasy E) i była o 5,5 proc. wyższa od duńskiej, ale o 2,4 proc. niższa od średniej w UE i o 2,1 proc. niższa od niemieckiej. Rynkowe ceny wieprzowiny we Wspólnocie były o 5 proc. niższe niż przed rokiem.

W analizowanym okresie bydło w kraju skupowano średnio po 4,35 zł/kg, tj. nieznacznie (o 0,3 proc.) drożej niż w poprzednim tygodniu. W odniesieniu do notowań sprzed miesiąca i roku bydło potaniało odpowiednio o 2 proc. i o 11 proc.

Mniejszy popyt wewnętrzny skutkuje dalszym spadkiem cen kurcząt. W dniach 12-18.07.2010 r. za kurczęta brojlery zakłady drobiarskie płaciły przeciętnie 3,25 zł/kg wobec 3,29 zł/kg w poprzednim tygodniu. Była to cena o 4,5 proc. niższa niż przed miesiącem. W tym czasie indyki skupowano, tak jak przed tygodniem, po 4,58 zł/kg, ale o 2 proc. drożej niż przed miesiącem. W porównaniu z notowaniami sprzed roku drób był tańszy o 11-13 proc..

MLEKO

Od początku czerwca br. utrzymuje się wzrostowa tendencja cen pełnego mleka w proszku. W dniach 12-18.07.2010 r. za artykuł ten średnio w kraju płacono 11,31 zł/kg, tj. o 0,5 proc. więcej niż tydzień wcześniej. Jednocześnie proszek odtłuszczony potaniał o 2 proc., do 8,83 zł/kg. W odniesieniu do notowań sprzed miesiąca ceny PMP były o 5 proc. wyższe, a OMP o ok. 2 proc. wyższe.(PAP)

kba/ jtt/

Źródło artykułu:PAP
finansedługinflacja

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)