Trwa ładowanie...

Ceny żywności w górę. Mięso drożeje przez 500+

Nie tylko masło i owoce. W tym roku mocno zdrożała również wieprzowina. Powodów jest kilka, a eksperci wskazują, że winny podwyżek może być program Rodzina 500+.

Ceny żywności w górę. Mięso drożeje przez 500+Źródło: Fotolia
d41x3z4
d41x3z4

Jak informuje "Rzeczpospolita", ostatni rok stał pod znakiem wzrostu cen żywności. Najgłośniejszym przykładem ostatnich dni jest masło, które w hurcie podrożało już do 23 zł za kilogram. W tym przypadku winny jest m.in. popyt zagraniczny.

Ale okazuje się, że nie tylko za masło trzeba zapłacić więcej niż jeszcze kilkanaście miesięcy temu. Ogórki na przykład są droższe o jedną trzecią, jabłka - o jedną czwartą, a ceny mięsa wzrosły przez ostatni rok o 11 proc.

Powodów podwyżek wieprzowiny jest wiele. Od drożejącego surowca, przez zwiększony eksport unijnego mięsa do Chin, aż po… program Rodzina 500+.

d41x3z4

- Ludzie więcej zarabiają, zwłaszcza ci o najniższych dochodach. Gdy rośnie stopa życiowa, rosną zakupy mięsa - zauważa w rozmowie z "Rzeczpospolitą" prof. Krystyna Świetlik z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Na temat wzrostu cen nie chcą się wypowiadać producenci. - Mamy w Polsce niedobór produkcji mięsa na własny rynek, a wzrost cen żywca podwyższył ceny przetworów wieprzowych - wyjaśnił za to Tadeusz Blicharski, prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej Polsus.

Jakby tego było mało, droższe są również owoce i warzywa. Tu jednak przyczyna jest jednak znacznie bardziej prozaiczna. Wiosenne przymrozki spowodowały bowiem, że zbiory są znacznie niższe niż rok temu. Problem dotyczy jednak całej Europy.

d41x3z4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d41x3z4

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj