Trwa ładowanie...
d3lh0wb
gieŁda

Cersanit ma 49,5 mln zł straty netto po pierwszym półroczu

31.8.Warszawa (PAP) - Grupa Cersanit zanotowała po pierwszym półroczu 2009 roku 49,5 mln zł straty netto, głównie z powodu osłabienia kursu złotego i ujemnego wyniku na...

Share
d3lh0wb

31.8.Warszawa (PAP) - Grupa Cersanit zanotowała po pierwszym półroczu 2009 roku 49,5 mln zł straty netto, głównie z powodu osłabienia kursu złotego i ujemnego wyniku na transakcjach terminowych - poinformował Cersanit w raporcie.

W samym drugim kwartale grupa Cersanitu miała 1,4 mln zł straty netto, podczas gdy ankietowani przez PAP analitycy spodziewali się 31,3 mln zł zysku netto.

Cersanit podał, że na wynik netto grupy w pierwszym półroczu istotny wpływ miały czynniki pozaoperacyjne, głównie osłabienie złotego wobec EUR i USD.

d3lh0wb

Ujemne różnice kursowe per saldo wyniosły za I półrocze 2009 r. 14,2 mln zł. Ponadto grupa wykazała ujemny wynik na walutowych kontraktach terminowych.

Wynik na transakcjach pochodnych rozliczonych w I półroczu 2009 roku wpłynął na zysk netto grupy w kwocie minus 64,3 mln zł, z czego na rozliczone transakcje forward przypadało minus 60,1 mln zł, a na rozliczone opcje - minus 4,2 mln zł.

Łączna wycena otwartych (niezrealizowanych) transakcji pochodnych wynosiła na 30 czerwca minus 20,8 mln zł.

Zgodne z oczekiwaniami analityków były w drugim kwartale przychody Cersanitu. Wyniosły one 369 mln zł i tyle samo spodziewał się rynek. O 8 proc. wyższy od konsensusu okazał się zysk operacyjny grupy. Wyniósł on 48 mln zł, a analitycy liczyli na 44,5 mln zł.

d3lh0wb

W I półroczu 2009 roku Grupa Cersanit miała przychody ze sprzedaży w kwocie 673 mln zł oraz EBITDA (zysk operacyjny powiększony o amortyzację) w kwocie 138 mln zł.

Jednocześnie grupa utrzymała w I półroczu 2009 roku udział EBITDA w przychodach ze sprzedaży na poziomie 20,5 proc. (w I półroczu ubiegłego roku udział ten wynosił 21,6 proc).

"Na niższą wartość zrealizowanych przychodów (spadek o 14 proc. w stosunku do I półrocza 2008 roku) wpłynął w głównej mierze globalny kryzys gospodarczy, obejmujący również branżę materiałów budowlanych, obserwowany na wszystkich rynkach istotnych dla prowadzonej przez grupę działalności" - napisano w komentarzu do wyników Cersanitu.

"Największe nasilenie zjawisk kryzysowych dotyczyło rynków Europy Wschodniej, na których poza spowolnieniem gospodarczym negatywny wpływ na sprzedaż miał okresowy brak dostępności walut obcych przeznaczonych na zapłatę za realizowane dostawy. W miarę upływu czasu sytuacja rynkowa ulegała zmianie. Szczególnie obciążony recesją gospodarczą był początek półrocza. Od marca br. Grupa odnotowała w zakresie sprzedaży oznaki powrotu do trendu wzrostowego na wszystkich znaczących rynkach" - dodano.

d3lh0wb

W czerwcu 2009 roku Cersanit osiągnął miesięczny przychód ze sprzedaży w wysokości 131,7 mln zł. Sprzedaż w segmencie płytki ceramicznej wyniosła 4,68 mln mkw., co stanowi 116 proc. sprzedaży analogicznego miesiąca roku poprzedniego i była rekordowa w historii spółki.

Ceramika sanitarna sprzedana została w ilości 326 tys. sztuk, co stanowi 107 proc. sprzedaży z czerwca 2008 roku.

"Wyniki sprzedażowe grupy osiągnięte w lipcu i sierpniu br. wskazują na utrzymanie się trendu wzrostowego" - napisano w komentarzu do wyników Cersanitu. (PAP)

pr/

d3lh0wb

Podziel się opinią

Share
d3lh0wb
d3lh0wb