Trwa ładowanie...
d3ni1wj

Ceska Rafinerska i Transpetrol uzgodniły warunki transportu ropy do 2020 r.

Ceska Rafinerska, zarządzająca rafineriami w Czechach oraz Transpetrol, zarządzający słowackim odcinkiem rurociągu naftowego "Przyjaźń", uzgodniły warunki transportu tego surowca do 2020 r. Zawarte porozumienie wzmacnia bezpieczeństwo dostaw ropy do Czech.

Share
d3ni1wj

Właścicielem Ceska Rafinerska, która posiada dwie rafinerie w Czechach, jedyne w tym kraju: w Litvinowie i w Kralupach, jest Unipetrol, w którym PKN Orlen posiada 62,99 proc. udziałów. Obie czeskie rafinerie mają łącznie zdolność przerobu ropy naftowej na poziomie 8,7 mln ton rocznie.

Transpetrol przesyła przez terytorium Słowacji tamtejszym odcinkiem rurociągu "Przyjaźń" rosyjską ropę naftową do Czech. Dotychczasowa umowa z Ceska Rafinerska miała obowiązywać do końca 2016 r. Według niej, wielkość dostaw surowca do rafinerii w Litvinowie powinna kształtować się na poziomie do ok. 4 mln ton rocznie.

Prezes Unipetrolu Marek Świtajewski, odnosząc się do porozumienia zawartego przez Ceska Rafinerska i Transpetrol, podkreślił, że obie strony są zadowolone z warunków istniejących umów i dlatego zdecydowały się przedłużyć ich ważność o kolejne cztery lata. "Nowe długoterminowe porozumienie jest wkładem we wzmacnianie bezpieczeństwa zaopatrzenia Czech w ropę naftową" - zaznaczył m.in. Świtajewski, cytowany w czwartkowym komunikacie Unipetrolu.

d3ni1wj

W 2013 r. Unipetrol kupił już od Shell Overseas Investments 16,3 proc. akcji Ceska Rafinerska, zarządzającej jedynymi w Czechach rafineriami: w Litvinowie i w Kralupach. W wyniku transakcji z Shell udział Unipetrolu w kapitale zakładowym Ceska Rafinerska wzrósł do 67,5 proc., co oznaczało, że Unipetrol uzyskał kwalifikowaną większość głosów w spółce. Dalsze 32,5 proc. akcji w Ceska Rafinerska pozostało wtedy w posiadaniu ENI International, podmiotu z grupy włoskiego koncernu ENI. W kwietniu tego roku Unipetrol ostatecznie przejął od ENI 32,5 proc. akcji Ceska Rafinerska, stając się tym samym jedynym udziałowcem tej spółki.

Od 2005 r. PKN Orlen posiada 62,99 proc. udziałów w czeskim Unipetrolu, dalsze 23,7 proc. akcji ma J&T Group, a pozostali akcjonariusze mają 13,31 proc. akcji. Jak informował wcześniej płocki koncern, zgodnie z przyjętą strategią Unipetrolu do 2017 r., grupa czeskiej spółki planuje łączne inwestycje na poziomie 19 mld CZK, czyli ok. 2,86 mld zł.

d3ni1wj

Podziel się opinią

Share
d3ni1wj
d3ni1wj