Trwa ładowanie...
d3z6x1o

Chcesz by pracodawca cię rozliczył? Masz czas do jutra

Rocznego zeznania podatkowego nie musisz wypełniać sam. Możesz poprosić o to swojego pracodawcę, ale masz na to czas tylko do piątku, 9 stycznia. Niestety - z takiego rozwiązania nie mogą skorzystać wszyscy podatnicy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Chcesz by pracodawca cię rozliczył? Masz czas do jutra
(Fotolia)
d3z6x1o

Każdy pracownik, który chce, by rozliczenia podatkowego dokonał za niego jego pracodawca, musi złożyć wypełnić i złożyć w pracy formularz PIT-12.
Jednak można tak zrobić tylko wtedy, gdy przez cały rok pracowało się w jednej firmie. W przypadku zmiany miejsca zatrudnienia, albo pracy dla kilku różnych pracodawców - trzeba będzie rozliczyć się samemu. Podobnie w przypadku, gdy chcemy skorzystać z ulg podatkowych lub rozliczać się wspólnie z partnerem.

Jeśli jednak złożymy PIT-12 to pracodawca ma obowiązek rozliczyć nas do końca lutego. Wypełnia wtedy za nas formularz PIT-40 i jedną kopię wysyła do skarbówki, a drugą powinien przekazać nam, jako potwierdzenie dokonania rozliczenia.

"Do" czy "przed" 10 stycznia?

d3z6x1o

Z samym terminem złożenia PIT-12 jest problem. Według ustawy trzeba to zrobić "przed 10 stycznia", zaś w innych dokumentach używa się sformułowania "do 10 stycznia". Według wielu osób zajmujących się tym tematem, zapis z ustawy należy rozumieć jako "do 9 stycznia włącznie". Nawet Ministerstwo Finansów gubi się w terminach i używa raz "do", a raz "przed". Na wszelki wypadek, żeby nie mieć problemów z fiskusem, lepiej zawsze składać oświadczenie u pracodawcy do 9 stycznia, czyli - w tym roku - najpóźniej w piątek.

Dodatkowe rozliczenia

Trzeba też pamiętać, że jeśli pracodawca nas rozliczył, a osiągnęliśmy w minionym roku dodatkowe przychody np. ze sprzedaży mieszkania, prowadzenia własnej firmy opodatkowanej liniową stawką 19 proc. czy inwestycji na giełdzie, to trzeba złożyć odrębnego PIT-a.

To, że pracodawca rozliczył nas z urzędem skarbowym nie oznacza, że jesteśmy pozbawieni prawa do złożenia formularzy PIT-36 lub PIT-37. Mamy do tego prawo, jeśli zmienimy zdanie i pomimo wysłania naszego zeznania przez pracodawcę, chcemy np. skorzystać z ulg lub rozliczyć się wspólnie z małżonkiem. Termin na to mamy - jak wszyscy - do końca kwietnia.

d3z6x1o

Podziel się opinią

Share
d3z6x1o
d3z6x1o