Chińczycy otworzą bank w Polsce
Prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział na konferencji prasowej w Pekinie, że jeden z chińskich banków chce utworzyć swoją filię w Polsce.
21.12.2011 | aktual.: 21.12.2011 14:49
Jak powiedział polskim dziennikarzom doradca ds. ekonomicznych prezydenta Jerzy Osiatyński, chodzi o Industrial and Commercial Bank of China (ICBC), jeden z największych banków na świecie, który - jak to ujął - jest poważnym graczem na rynku obligacji. Współwłaścicielem banku jest państwo chińskie. Tym samym oficjalnie potwierdzona została informacja, którą Wirtualna Polska podała jako pierwsza.
Więcej znajdziesz tutaj: "Chińskie banki wkraczają do Polski"
Jerzy Osiatyński dodał, że ICBC w rozmowach ze stroną polską wyraził zainteresowanie wszystkimi instrumentami finansowymi, czyli obligacjami, kredytami, papierami dłużnymi.
Spytany o zainteresowanie ze strony ICBC rynkiem polskich obligacji, wiceminister finansów Dominik Radziwiłł powiedział: - To jest na pewno dobra wiadomość dla Polski. To jest największy bank na świecie, o największej sumie bilansowej na świecie - ponad 2 biliony sumy bilansowej, czyli prawie dziesięciokrotność polskiego systemu bankowego. To jest dowód na to, że ta największa instytucja w części państwowa, zdaje się, że ok. 30 proc. należy do skarbu państwa chińskiego, dostała jasne zielone światło, żeby wchodzić również do Polski.
Prezydent Bronisław Komorowski pozytywnie ocenił w środę w Pekinie oficjalną wizytę w Chinach w kontekście zorganizowanego tego dnia polsko-chińskiego forum gospodarczego. Jego zdaniem wizyta ta otwiera zupełnie nowe perspektywy współpracy.
Wyraził przy tym zadowolenie z podpisania w środę przez Polskę i Chiny wielu istotnych umów gospodarczych. Na konferencji prasowej po inauguracji forum gospodarczego w chińskiej stolicy, prezydent "z prawdziwą satysfakcją" odnotował, że udało się w wyniku porozumienia podpisanego we wtorek z przewodniczącym Hu Jintao podnieść polsko-chińskie relacje do poziomu strategicznego partnerstwa.
Podczas forum gospodarczego PLL Lot i Air China podpisały list intencyjny dotyczący bezpośrednich połączeń Warszawa-Pekin. Od czerwca 2012 roku mają zostać wprowadzone regularne połączenia na tej trasie. Komorowski wyraził zadowolenie z podpisania listu. - Jest obietnica, że od pierwszych dni czerwca będzie trwałe połączenie między Warszawą a Pekinem, a wszyscy wiemy, że regularne połączenia to jest warunek dobrej współpracy tak w obszarze gospodarczym, jak i każdym innym - powiedział.
Podpisano też m.in. memorandum w sprawie sprzedaży Huty Stalowa Wola. Wstępną umowę sprzedaży cywilnej części huty chińskiej spółce Guangxi LiuGong Machinery podpisano w połowie stycznia br. w Chinach. Podpisanie ostatecznej umowy finalizującej sprzedaż planowane jest na początek przyszłego roku. Guangxi LiuGong Machinery należy do 500 największych przedsiębiorstw przemysłowych w Chinach. Zatrudnia na całym świecie ok. 13 tys. pracowników. Rocznie produkuje 60 tys. maszyn.
Zawarto również umowy o współpracy Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) z Narodową Komisją Rozwoju i Reform (NRDC) oraz z Chińskim Bankiem Rozwoju (CBD).
Komorowski rozmawiał też w środę z prezesem zarządu KGHM Polska Miedź Herbertem Wirthem i jego chińskim partnerem z China Minmetals, Zhou Zhongshu, na temat zawartego dzień wcześniej kontraktu ramowego na lata 2012-2016, wartego ok. 3,5 mld dolarów.
KGHM ma sprzedawać Chińczykom swój główny produkt, jakim jest miedź katodowa w ilości 100 tys. ton rocznie, co da jej 700 mln dolarów przychodów rocznie. W środę KGHM i China Minmetals podpisały też porozumienie o organizowaniu forów gospodarczych.