Trwa ładowanie...
d31m8t7
d31m8t7

Chińczycy wykorzystani przez Polaków

Chińscy robotnicy, którzy stawiają na Mierzei Wiślanej apartamentowce, są wykorzystywani do pracy wbrew polskim przepisom.
Share
d31m8t7

*Chińscy robotnicy, którzy stawiają na Mierzei Wiślanej apartamentowce, są wykorzystywani do pracy wbrew polskim przepisom, do tego nikt nie wie, ile w rzeczywistości zarabiają, informuje "Gazeta Wyborcza". *

Gazeta opisała sprawę na początku czerwca. 32 Azjatów (murarze, zbrojarze, hydraulicy) stawia cztery budynki w lesie pod Stegną, pisze "Gazeta Wyborcza". Między nimi krąży z komórką rosyjskojęzyczny "opiekun". Oficjalnie - tłumacz, ale w rzeczywistości - pilnuje robotników.

Dziennikarze "Gazety" pojawili się na budowie z ukrytą kamerą, jako potencjalni inwestorzy. Usłyszeli, że ludzi mogą mieć do dyspozycji w ciągu miesiąca. Wystarczy zapłacić 800 dol. od głowy. Chiński robotnik pracuje dziesięć godzin dziennie z przerwą na obiad, także w sobotę. W niedzielę praca możliwa za "ekstra many". Azjaci otrzymują tylko 300-500 dol. (to od ok. 600 do 900 zł, polski niewykwalifikowany robotnik zarabia za taką pracę na Wybrzeżu średnio 2 tys. zł). Nie wiadomo, ile pieniędzy zatrzymuje z tego pośrednik. Robotników z Chin i Korei Północnej ściąga olsztyńska firma Ogulewicz za pośrednictwem przedsiębiorstw przypominających nasze biura pracy, ale, według MSZ, to agendy rządu i służb. Po ujawnieniu tych faktów PIP wszczęła kontrolę i ustaliła, że w pomieszczeniach do przechowywania odzieży i przygotowywania posiłków jest brudno oraz to, że Azjatom brakuje wody i nie wiadomo, czy nie są łamane przepisy dotyczące czasu pracy i płacy za nadgodziny.

d31m8t7

Wojewoda może odebrać pozwolenie choćby z powodu kontraktu zawartego między olsztyńską firmą a chińskim pracodawcą. W kontrakcie jest jasno napisane: robotnicy pracują dziewięć godzin dziennie, a w soboty osiem. Już to narusza przepisy.

Gazeta zauważa, że podobne sytuacje nie będą mieć miejsca, jeśli dojdzie do zmiany ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, nad którą cały czas pracuje Ministerstwo Pracy.

Zobacz też:
ZAROBIĆ NAD SEKWANĄ
ZMĘCZONYM PRACA SZKODZI

d31m8t7

Podziel się opinią

Share
d31m8t7
d31m8t7