Trwa ładowanie...
d2o42wt
30-06-2008 12:05

Chińczycy wykorzystani przez Polaków

Chińscy robotnicy, którzy stawiają na Mierzei Wiślanej apartamentowce, są wykorzystywani do pracy wbrew polskim przepisom.

d2o42wt
d2o42wt

Chińscy robotnicy, którzy stawiają na Mierzei Wiślanej apartamentowce, są wykorzystywani do pracy wbrew polskim przepisom, do tego nikt nie wie, ile w rzeczywistości zarabiają, informuje "Gazeta Wyborcza".

Gazeta opisała sprawę na początku czerwca. 32 Azjatów (murarze, zbrojarze, hydraulicy) stawia cztery budynki w lesie pod Stegną, pisze "Gazeta Wyborcza". Między nimi krąży z komórką rosyjskojęzyczny "opiekun". Oficjalnie - tłumacz, ale w rzeczywistości - pilnuje robotników.

Dziennikarze "Gazety" pojawili się na budowie z ukrytą kamerą, jako potencjalni inwestorzy. Usłyszeli, że ludzi mogą mieć do dyspozycji w ciągu miesiąca. Wystarczy zapłacić 800 dol. od głowy. Chiński robotnik pracuje dziesięć godzin dziennie z przerwą na obiad, także w sobotę. W niedzielę praca możliwa za "ekstra many". Azjaci otrzymują tylko 300-500 dol. (to od ok. 600 do 900 zł, polski niewykwalifikowany robotnik zarabia za taką pracę na Wybrzeżu średnio 2 tys. zł). Nie wiadomo, ile pieniędzy zatrzymuje z tego pośrednik. Robotników z Chin i Korei Północnej ściąga olsztyńska firma Ogulewicz za pośrednictwem przedsiębiorstw przypominających nasze biura pracy, ale, według MSZ, to agendy rządu i służb. Po ujawnieniu tych faktów PIP wszczęła kontrolę i ustaliła, że w pomieszczeniach do przechowywania odzieży i przygotowywania posiłków jest brudno oraz to, że Azjatom brakuje wody i nie wiadomo, czy nie są łamane przepisy dotyczące czasu pracy i płacy za nadgodziny.

Wojewoda może odebrać pozwolenie choćby z powodu kontraktu zawartego między olsztyńską firmą a chińskim pracodawcą. W kontrakcie jest jasno napisane: robotnicy pracują dziewięć godzin dziennie, a w soboty osiem. Już to narusza przepisy.

Gazeta zauważa, że podobne sytuacje nie będą mieć miejsca, jeśli dojdzie do zmiany ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, nad którą cały czas pracuje Ministerstwo Pracy.

d2o42wt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2o42wt