Chińska platforma ma coraz więcej klientów. Polacy w czołówce
Temu osiągnęło 94 mln użytkowników w Europie, stając się jedną z największych platform e-commerce - wynika z raportu przygotowanego dla Komisji Europejskiej. Choć dane wskazują, że chiński serwis posiada najwięcej klientów w Niemczech, to Polska również znalazła się w czołówce.
Publikowanie raportów transparentności to obowiązek wynikający z faktu, że Temu zostało sklasyfikowane jako "Bardzo Duża Platforma Internetowa" (VLOP). Podlega więc przepisom Europejskiego Aktu o Usługach Cyfrowych (DSA) i musi wdrażać mechanizmy chroniące klientów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Arabowie już zmienili Zakopane. Prowadzi biznes specjalnie pod nich
Dynamiczny rozwój Temu w Europie
Dane zaprezentowane przez Temu wskazują, że między kwietniem a październikiem 2024 roku, liczba użytkowników w Unii Europejskiej osiągnęła 93,7 mln miesięcznie. Największym rynkiem dla Temu są Niemcy z 16,3 mln aktywnych użytkowników.
Na kolejnych pozycjach plasują się:
- Francja - 12 mln użytkowników,
- Włochy - 10 mln,
- Polska - 9,6 mln,
- Hiszpania - 9,4 mln,
- Holandia - 4,6 mln.
Portal dlahandlu.pl, który przytacza szczegóły raportu, wskazuje, że w Belgii liczba użytkowników korzystających z Temu w skali miesiąca jest dwukrotnie niższa niż w sąsiedniej Holandii.
Naruszenia i działania prewencyjne na Temu
W badanym okresie, platforma otrzymała 89 zgłoszeń dotyczących naruszeń, z czego najwięcej pochodziło z Niemiec (51) i Francji (17). Skargi dotyczyły głównie niebezpiecznych produktów (35) i nieprawidłowego etykietowania (42).
Platforma wskazuje, że z własnej inicjatywy zablokowało 6,3 mln potencjalnych naruszeń praw własności intelektualnej oraz 7,2 mln niebezpiecznych lub zakazanych produktów.
Mimo bardziej aktywnego podejścia do eliminowania zagrożeń Temu jest pod ścisłym nadzorem europejskich organów regulacyjnych. KE monitoruje, czy stosowane procedury są zgodne z unijnymi przepisami, co może być kluczowe dla dalszego rozwoju platformy na Starym Kontynencie.
UOKiK postawił zarzuty Temu
Za sprzedaż prowadzoną przez Temu na terenie Polski odpowiada irlandzka spółka Whaleco Technology Limited z siedzibą w Dublinie. To właśnie jej w październiku 2024 r. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) postawił zarzuty naruszania praw konsumentów. Decyzja zapadła po tym, jak urząd sprawdził sposób prezentowania informacji ważnych dla kupujących na stronie i w aplikacji Temu.
W ocenie UOKiK wątpliwości budzi sposób przedstawiania danych sprzedawców. "Przykładowo, żeby do nich dotrzeć trzeba kilkukrotnie kliknąć w wybrane elementy interfejsu. Zdarza się też, że niektóre dostępne tam treści przedstawione są w języku chińskim" - czytamy w komunikacie urzędu.
Poza tym zarzuty dotyczą niektórych treści wyświetlanych tylko w języku chińskim, a także niejednoznacznego sposobu składania zamówienia.