Trwa ładowanie...

Chiny największym rynkiem konsumenckim na świecie

Przychody gospodarstw domowych w Chinach rosną szósty rok z rzędu, szczególnie w przypadku najlepiej zarabiających.

Chiny największym rynkiem konsumenckim na świecieŹródło: AFP
dhrqesh
dhrqesh

W ciągu najbliższej dekady Chiny mogą prześcignąć Stany Zjednoczone w rankingu największych rynków konsumenckich, wynika z opublikowanych wczoraj prognoz banku Credit Suisse Group. Bank przeprowadzając badanie ponad 2,7 tys. respondentów odnotował silny wzrost zakupów nieruchomości i samochodów.

- Kluczowy dla Chin w nowej dekadzie będzie wzrost prywatnej konsumpcji - ocenia Dong Tao, ekonomista z oddziału CS w Hongkongu.

Bazując na dotychczasowym wzroście dochodów gospodarstw i prognozach wzrostu gospodarczego analityk szacuje, że udział prywatnej konsumpcji w PKB Chin wzrośnie do 23,1 proc. w 2020 r. przebijając oczekiwany na poziomie 22,9 proc. analogiczny wskaźnik dla Stanów Zjednoczonych.

Krytycy zarzucają Chinom, że tamtejsi konsumenci oszczędzając zbyt dużo prowadzą do nierównowagi w globalnej gospodarce. Warto jednak zauważyć, że wartość oszczędności gospodarstw domowych w stosunku do ich przychodów spadła do 12 proc. w 2009 r. z 26 proc. pięć lat wcześniej. W społeczeństwie chińskim w zauważalny sposób i w ogromnym tempie rosną też jednak dysproporcje. O ile dla 20 proc. najniżej zarabiających przychody gospodarstw domowych od 2004 roku wzrosły o 50 proc. to dla czołówki, (w analizie mówi się o 10 proc.) wskaźnik ten zwiększył się aż o 255 proc.

Handel-Net.pl

dhrqesh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dhrqesh