Trwa ładowanie...
d39d9a0

Chiny przeznaczą blisko 600 mld USD na ożywienie gospodarki

Rząd Chin zatwierdził uruchomienie
opiewającego na 4 biliony juanów (586 mld dolarów) programu
ożywienia gospodarki, co ma zwiększyć krajowy popyt i złagodzić
skutki globalnego kryzysu kredytowego - poinformowała w niedzielę
państwowa agencja prasowa Xinhua.

Share
d39d9a0

"Wobec pogłębiania się przez ostatnie dwa miesiące globalnego kryzysu finansowego rząd musiał podjąć elastyczną i przewidującą politykę makroekonomiczną, by uporać się ze skomplikowaną i zmieniającą się sytuacją" - głosi przekazany przez Xinhua komunikat.

Władze chińskie starają się ożywić krajowy popyt, zagrożony nieoczekiwanym spadkiem w III kwartale wskaźnika rocznego wzrostu produktu krajowego brutto do poziomu 9,0 proc. w porównaniu z 10,4 proc. w pierwszej połowie br. Również w październiku pojawiły się kolejne oznaki spowolnienia.

"Dopóki będziemy stosować właściwą politykę i właściwe przedsięwzięcia na czas i w sposób zdecydowany dla wykorzystania okazji i uporania się z wyzwaniami, będziemy absolutnie zdolni utrzymać stabilny i naprawdę szybki wzrost gospodarczy" - zadeklarował rząd.

Jak podała Xinhua, w ramach "aktywnej" polityki fiskalnej wysiłek inwestycyjny zostanie skierowany na budowę dróg, kolei i lotnisk w całych Chinach. Wsparcie finansowe otrzymają również tworzenie bazy mieszkaniowej o przyzwoitym standardzie, poprawa infrastruktury wiejskiej, energetyka, ochrona środowiska, opieka społeczna i innowacyjność techniczna.

d39d9a0

Według chińskiej agencji, by "szybko i zdecydowanie" zwiększyć nakłady kapitałowe, Chiny zainwestują w tym kwartale w infrastrukturę dodatkowe 100 mld juanów. Wraz z przeniesioną z przyszłorocznego budżetu kwotą 20 mld juanów na likwidację skutków klęsk żywiołowych łączne wydatki na inwestycje sięgną w IV kwartale 400 mld juanów (58,6 mld USD).

Opublikowanie decyzji chińskiego rządu, którą podjęto jeszcze w środę, zbiegło się w czasie z zakończonym w niedzielę w Sao Paulo spotkaniem ministrów finansów i szefów banków centralnych przedstawicieli państw G20, przygotowujących materiały na szczyt tego gremium w Waszyngtonie 15 listopada. (PAP)

d39d9a0

Podziel się opinią

Share
d39d9a0
d39d9a0