Trwa ładowanie...

Chojna-Duch z RPP nie wyklucza w lipcu wniosku o obniżę stóp

Elżbieta Chojna-Duch z RPP nie wyklucza w lipcu wniosku o obniżkę stóp, ale jej zdaniem szanse przegłosowania są niewielkie.
Share
Chojna-Duch z RPP nie wyklucza w lipcu wniosku o obniżę stóp
Źródło: Fotolia, Fot: maestria diz
dupy9wg

- Nie wykluczam w lipcu wniosku o obniżkę stóp procentowych. Wszystko jednak zależy od tego, co nam pokaże przygotowana przez Instytut Ekonomiczny NBP projekcja PKB i inflacji. Po decyzji EBC prawdopodobieństwo obniżek stóp zwiększyło się, ale szansa w lipcu może być niewielka. Zakres i głębokość naszej wiedzy będą większe we wrześniu - powiedziała dziennikarzom.

EBC w czerwcu obniżył referencyjną stopę procentową o 15 pb do 0,10 proc. Stopa oprocentowania depozytów została obniżona o 10 pb i wynosi minus 0,10 proc. Stopa kredytu została obniżona o 35 pb do 0,40 proc. Analitycy oczekiwali, że stopa referencyjna zostanie obniżona o 15 pb do 0,10 proc., depozytowa o 10 pb do minus 0,10 proc., a stopa kredytu o 15 pb do 0,60 proc.

Dodatkowo szef EBC Mario Draghi na konferencji prasowej po posiedzeniu banku zapowiedział, że EBC planuje początkową wartość ukierunkowanego LTRO (TLTRO) na 400 mld euro przy zapadalności do 2018 r. Program zostanie wdrożony w dwóch etapach: we wrześniu i grudniu 2014 r. banki będą mogły pożyczyć od EBC do 7 proc. łącznej sumy kredytów udzielonych na rzecz niefinansowych podmiotów sektora prywatnego, z wyłączeniem kredytów mieszkaniowych.

Pytana jak wpływa złoty na decyzje RPP powiedziała: - Złoty jest stabilny, ale będziemy dyskutowali i analizowali tę sytuację.

- W żaden sposób nielegalne podsłuchy nie wpłyną na merytoryczną sytuację RPP, jesteśmy Radą Polityki Pieniężnej, a nie Radą Języka Polskiego - dodała.

dupy9wg

Podziel się opinią

Share
dupy9wg
dupy9wg