Trwa ładowanie...
turystyka
25-07-2015 11:09

Chorwaci na potęgę modernizują lotniska. Polscy turyści skorzystają

Coraz więcej turystów wybiera się do Chorwacji samolotem. W trzech największych chorwackich portach lotniczych prowadzone są intensywne prace modernizacyjne.

Share
Chorwaci na potęgę modernizują lotniska. Polscy turyści skorzystająŹródło: WP.PL, fot: Anna Białkowska/Flickr
d11v88e

Do Chorwacji pojedzie 14 proc. polskich turystów, którzy odpoczywają poza krajem. Coraz więcej ludzi wybiera się tam samolotem, dlatego w trzech największych chorwackich portach lotniczych prowadzone są intensywne prace modernizacyjne. Po ich zakończeniu z lotnisk będzie mogło skorzystać więcej pasażerów, poprawi się standard obsługi i zwiększy bezpieczeństwo - informuje polska ambasada w Zagrzebiu.

W ciągu ostatnich 10 lat liczba osób, które przewinęły się przez chorwackie lotniska, wzrosła dwukrotnie - z 3,3 mln w roku 2004 do 6,3 mln w roku 2013 i 6,7 mln pasażerów w roku ubiegłym.

Chorwaci planują, że lotnisko w Splicie, które w 2013 roku przyjęło 1,58 mln pasażerów, osiągnie przepustowość na poziomie 3,5 mln pasażerów, a lotnisko w Dubrowniku, które w roku 2013 obsłużyło 1,52 mln podróżnych, ma w przyszłości osiągnąć zdolność na poziomie nawet 5,5 mln osób rocznie.

d11v88e

Największe chorwackie lotnisko, zagrzebskie Pleso, które w 2013 roku obsłużyło 2,3 mln podróżnych, już w roku 2016 ma zwiększyć swoją przepustowość do 3,5 mln osób.

Łączna wartość inwestycji modernizacyjnych przeprowadzanych w trzech największych chorwackich portach lotniczych to 4,8 mld kun, czyli około 640 mln euro.

Modernizacja portu lotniczego w Zagrzebiu finansowana jest kredytami zaciągniętymi przez koncesjonariusza, którym jest konsorcjum firm na czele z francuskimi Bouygues i Aeroports de Paris. Z kolei modernizacja lotniska w Splicie i w Dubrowniku jest finansowana między innymi ze środków unijnych.

Polscy turyści coraz chętniej jako środek lokomocji wybierają samolot. W ubiegłym roku z usług linii lotniczych skorzystało 27 mln polskich pasażerów. Największe zainteresowanie lotami odnotowuje się latem.

d11v88e

Tylko 1/3 chętnych na zagraniczne wakacje jeździ z biurem podróży, reszta robi to na własną rękę. Najczęściej wybieranym krajem na wakacje są... Niemcy, dokąd pojedzie co piąty polski turysta. Na kolejnych miejscach znajdują się Chorwacja, Czechy, Hiszpania, Włochy, Wielka Brytania i Turcja. Do Chorwacji pojedzie 14 proc. naszych zagranicznych turystów.

Modernizacje chorwackich lotnisk mogą przekonać część Polaków, żeby zrezygnować z wielogodzinnej jazdy samochodem i być może zachęcą linie lotnicze do większej liczby kursów w tym kierunku.

d11v88e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d11v88e
d11v88e