Trwa ładowanie...
d3ugafe

Ciech złoży ofertę zakupu SAPEC - Agro i Trade Corporation International

Warszawa, 02.11.2016 (ISBnews) - Ciech podjął decyzję o złożeniu oferty dotyczącej potencjalnej transakcji nabycia 100% akcji SAPEC - Agro, S.A. z Portugalii oraz 100% akcji Trade Corporation International z Hiszpania od SAPEC - Portugal, SGPS, S.A. z Portugalii, spółki zależnej od SAPEC S.A. z Belgii, podał Ciech.

Share
d3ugafe

"Zarząd emitenta podjął decyzję o podpisaniu z konsorcjum banków porozumienia w sprawie udostępnienia emitentowi finansowania dłużnego (commitment letter) w celu sfinansowania potencjalnej transakcji" - czytamy w komunikacie.

Rada nadzorcza podjęła uchwałę akceptującą treść oferty oraz wyrażającą zgodę na jej złożenie, a także na podpisanie porozumienia, podano również.

"Zarząd emitenta zdecydował się na złożenie oferty w związku z planami rozwoju grupy kapitałowej Ciech w ramach obszaru Agro. W ocenie emitenta, realizacja potencjalnej transakcji pozwoli na dalszą dywersyfikację biznesu oraz osiągnięcie synergii z Grupą Ciech. Realizacja Potencjalnej transakcji zwiększy w istotny sposób udział Grupy w europejskim rynku środków ochrony roślin (crop protection) oraz znacząco rozszerzy portfolio produktowe. Jednocześnie potencjalna transakcja pozwoli Grupie wejść w nowy segment działalności - suplementy dla roślin (crop nutrition), w tym mikroelementy (micronutrients) oraz biostymulanty (biostimulants)" - podano w informacji.

Zarząd emitenta przewiduje, iż w przypadku dojścia transakcji do skutku, zostanie ona sfinansowana z nowego finansowania dłużnego, które zostanie udostępnione zgodnie z treścią porozumienia oraz ze środków własnych, zaznaczono w komunikacie.

d3ugafe

"W związku z szacowaną wartością potencjalnej transakcji, zarząd emitenta ocenia, iż w przypadku jej realizacji oraz zaciągnięcia w tym celu ww. dodatkowego zadłużenia finansowego, wskaźniki przewidziane w strategii Grupy Ciech na lata 2014-2019, mogą nie zostać osiągnięte, w tym w szczególności wskaźnik zadłużenia netto do EBITDA przekroczy zakładany w strategii poziom (planowany w strategii na poniżej 1,00 w 2019 roku)" - podkreślono w informacji.

Spółki, będące przedmiotem potencjalnej transakcji, zajmują się produkcją i sprzedażą generycznych środków ochrony roślin oraz suplementów dla roślin. W segmencie środków ochrony roślin spółki prowadzą działalność głównie na rynku europejskim, z silną pozycją w Hiszpanii i Portugalii, natomiast w segmencie suplementów dla roślin działają globalnie. Zgodnie ze skonsolidowanym raportem finansowym SAPEC w 2015 r. segmenty crop nutrition i crop protection wypracowały łącznie przychody ze sprzedaży na poziomie 223 mln euro.

Grupa Ciech jest jednym z liderów europejskiego rynku chemicznego, a jej przychody przekraczają 4 mld zł rocznie. Jest drugim co do wielkości producentem sody kalcynowanej (używanej do produkcji szkła) w Europie i jednocześnie jedynym producentem tej substancji w Polsce. Od lutego 2005 roku Ciech notowany jest na warszawskiej giełdzie.

(ISBnews)

d3ugafe

Podziel się opinią

Share
d3ugafe
d3ugafe