Cierpi na niedorozwój prawej półkuli mózgu. ZUS uznał, że 500+ jej się nie należy
20-letnia kobieta z gminy Dobra (woj. małopolskie) cierpi na niedorozwój prawej półkuli mózgu. Ponadto nie ma jednej gałki ocznej, a także choruje na padaczkę. W codziennych czynnościach muszą jej pomagać rodzice. Mimo to lekarz orzecznik ZUS-u stwierdził, że nie przysługuje jej 500+.
– Córka czasem zrobi sobie sama kanapkę. Ale o tym, że trzeba się przebrać, muszę jej przypominać, sama tego nie zrobi – opowiada mama młodej kobiety portalowi limanowa.in, który informuje o całej sprawie.
Weronika cierpi na niedorozwój prawej półkuli mózgu, nie ma jednej gałki ocznej, a także choruje na padaczkę. 20-latka nie jest zdolna do samodzielnej egzystencji – przez całą dobę czuwają nad nią rodzice.
Rodzina chciała skorzystać z nowego rządowego programu 500+, który od października obejmuje również osoby niepełnosprawne. Żeby z tego tytułu otrzymać zasiłek od państwa, trzeba mieć zaświadczenie lekarza orzecznika, że jest się osobą niezdolną do samodzielnej egzystencji.
Zobacz także: ZUS dociska przedsiębiorcze matki? Prezes Zakładu dementuje
Jednak lekarz, do którego zgłosiła się 20-latka stwierdził, że nie jest ona taką osobą, a zatem 500 złotych jej nie przysługuje. Jeszcze w marcu ZUS podniósł Weronice rentę socjalną, potwierdzając tym samym jej całkowitą niezdolność do pracy. Portal limanowa.in wskazuje, że kobieta żyje za mniej niż 1100 złotych miesięcznie. Jest to istotne o tyle, że poniżej tej kwoty jest przyznawana cała pula z tytułu 500 plus.
– Właściwie, nie chodzi tu o pieniądze, tylko o zasady. Bo skoro osobie z tyloma poważnymi schorzeniami, która wymaga opieki przez całą dobę, nie przysługuje to świadczenie, to kto je dostaje? To jest dla mnie nie do pojęcia – mówi matka.
– Pani Weronika skorzystała z przysługującego jej prawa i wniosła sprzeciw od orzeczenia lekarza orzecznika ZUS. Akta sprawy przekazaliśmy do krakowskiego oddziału, aby komisja lekarska ZUS mogła ponownie rozpatrzyć wniosek Pani Weroniki. Dodam, że skład komisji lekarskiej ZUS, to trzech lekarzy. Musimy zatem poczekać na rozstrzygnięcie sprawy. Wtedy będziemy mogli zając stanowisko w tej sprawie – tłumaczy portalowi Anna Szaniawska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa małopolskiego.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl