Trwa ładowanie...
d9g3yuu

Wiek emerytalny i koniec. Polacy nie chcą dłużej pracować

Polscy pracownicy deklarują, że nie zamierzają pracować dłużej niż trzeba. Osiągną wiek emerytalny i kończą. Nie przekonuje ich nawet wizja wyższych emerytur.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wiek emerytalny to dla wielu Polaków granica. Po jego osiągnięciu nie zamierzają już pracować
Wiek emerytalny to dla wielu Polaków granica. Po jego osiągnięciu nie zamierzają już pracować (East News, Fot: Piotr Kamionka/REPORTER)
d9g3yuu

Kobiety w wieku 60, mężczyźni - 65 lat. Mało który Polak planuje pracować po osiągnięciu tego wieku. Przynajmniej tak wynika z sondażu, przeprowadzonego przez "Super Express".

Ankieta pokazuje, że Polacy wcale nie biorą sobie do serca ostrzeżeń ZUS i ekspertów, którzy mówią, że im dłużej pracujemy, tym wyższa emerytura. A zakończenie pracy tuż po 60. lub 65. urodzinach może skutkować bardzo niskimi świadczeniami.

Okazuje się, że zaledwie 30 proc. z nas rozważa dłuższe pozostanie na rynku pracy.

d9g3yuu

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

- Te wyniki nie dziwią. Są osoby, które chcą odpocząć. Ale są też tacy, którzy zaczynają pobierać emeryturę i nadal prowadzą działalność zarobkową. Sam się do takich osób zaliczam - mówi ekonomista prof. Ryszard Bugaj.

d9g3yuu

Jednak nie wszyscy decydują się na pracę na emeryturze. A przynajmniej tak deklarują.

Aż 39 proc. zdecydowanie nie zamierza tego robić i zaraz po osiągnięciu wymaganego wieku planuje odpoczynek na koszt ZUS. Przynajmniej w teorii, o ile wysokość świadczenia i zgromadzone oszczędności na to pozwolą. 31 proc. jeszcze takiej decyzji nie podjęło.

- Pisarz czy polityk mogą pracować do końca życia. W moim zawodzie praca do 60. roku życia dla kobiet to maksimum - puentuje w rozmowie z "SE" Joanna Zielenkiewicz, fryzjerka z Białegostoku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d9g3yuu

Podziel się opinią

Share
d9g3yuu
d9g3yuu