Trwa ładowanie...
d4h3fxv

CIR: inwestujemy w energię (komunikat)

...

Share
d4h3fxv

21.11. Warszawa - CIR informuje:

Ponad 100 mld zł - tyle w najbliższych latach przeznaczymy na rozwój sektora energetycznego w Polsce. Za 60 mld zł powstaną m.in. nowe bloki energetyczne i sieci przesyłowe, terminal gazowy w Świnoujściu i terminal naftowy w Gdańsku. Na wydobycie gazu łupkowego wydanych zostanie co najmniej 5 mld zł. Inwestycje w energię jądrową to kolejne 40 mld zł.

Nowe bloki energetyczne i sieci przesyłowe - 40 mld zł

d4h3fxv

Ruszyła lub ruszy niebawem budowa nowych bloków energetycznych w Turowie, Opolu, Puławach, Blachowni, Stalowej Woli, Jaworznie, Kozienicach i Włocławku. Wszystkie projekty powinny rozpocząć się najpóźniej w 2015 r. i zakończyć przed 2020 r. Łączna wartość inwestycji to 30 mld zł netto.

Nowe bloki będą posiadać łączną moc ok. 7000 MW. Będzie to stanowiło ok. 17 proc. krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną. Realizacja programu gwarantuje, że nie będzie problemów z niedoborem mocy w krajowym systemie energetycznym. Dodatkowo rozbudowane i zmodernizowane zostaną sieci przesyłowe.

Inwestycje w infrastrukturę gazową - łącznie 18 mld zł

Rozpoczęliśmy inwestycje o wartości 9,9 mld zł. Są to m.in. Terminal LNG, 1000 km gazociągów przesyłowych oraz magazyny gazu - zwiększenie ich pojemności z 1,63 do 2,9 mld m3. Wszystkie inwestycje zakończymy się do końca 2014 r.

d4h3fxv

Planujemy inwestycje o wartości 8,9 mld zł. Są to m.in magazyn Gaz-Systemu o pojemność 1-2 mld m3, 1330 km nowych gazociągów, rozbudowa magazynów gazu PGNiG i interkonektor Polska-Litwa.

Infrastruktura naftowa - 1,6 mld zł

Do 2015 r. na infrastrukturę naftową przeznaczymy łącznie 1,6 mld zł netto, z czego 0,74 mld na Terminal Naftowy w Gdańsku. Terminal powinien rozpocząć działalność w połowie 2015 r.

Poszukiwania gazu łupkowego

d4h3fxv

Do ok. 2020 r. Polska powinna znacząco zwiększyć poziom krajowego wydobycia gazu, które dziś wynosi ok. 4 mld m sześc. rocznie. Chodzi o wydobycie gazu ze złóż konwencjonalnych i niekonwencjonalnych. W najbliższych dwóch latach inwestycje w gaz łupkowy wyniosą 5 mld zł netto.

Jakie będą tego wymierne efekty?

- W Polsce nie będzie problemu z niedoborem energii elektrycznej.

- Inwestycje w nowe bloki energetyczne będą dźwignią rozwojową dla sektora budowlanego.

d4h3fxv

- Zwiększy się niezależność energetyczna Polski.

- Będziemy mieli większe możliwości dywersyfikacji dostaw gazu.

- Budowa terminalu LNG w Świnoujściu - nawet jedna trzecia potrzeb gazowych Polski może być wypełniona dzięki tej inwestycji.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ aja/

d4h3fxv

Podziel się opinią

Share
d4h3fxv
d4h3fxv