CIR: premier na Forum Gospodarczym w Lusace (komunikat)

...

21.10. Warszawa - CIR informuje:

- Polska chce być partnerem dla takich państw jak Zambia. Partnerem lojalnym i nastawionym na wspólny biznes - powiedział premier Tusk. Na Forum Gospodarczym w Lusace podpisano pierwsze porozumienie między firmami. Szef rządu spotkał się również z ministrem handlu Feliksem Mutati.

Pierwsze porozumienie między firmami

Podczas Forum Biznesowego w Lusace doszło do podpisania Memorandum of Understanding pomiędzy firmą Izodom (producentem materiałów budowlanych do domów energooszczędnych) i dwiema firmami zambijskimi - GladRich Investments Limited (deweloper) oraz Alinaswe Developments (firma architektoniczna).

Planując uruchomienie lokalnej wytwórni elementów budowlanych Izodom firmy postanowiły pilotażowo wybudować 20 domów na przedmieściach Lusaki. Wartość projektu pilotażowego to 500 tys. USD, docelowa wartość projektów - fabryki i budowy osiedli mieszkalnych to 5,5 mln EUR.

Premier: Polska to optymalny partner dla Zambii

- Chcę przekonać naszych przyjaciół z Zambii, że Polacy będą dla nich optymalnym partnerem, nie tylko w biznesie. Zambia podobnie jak wiele innych afrykańskich państw ma negatywne doświadczenie w kontaktach z państwami, które oferując współpracę zajmowały się eksploatacją - powiedział premier Tusk otwierając Forum.

Dodał, że Polska jest państwem, którego historia przypomina historię Zambii i innych afrykańskich państw, które w XX wieku wybiły się na niepodległość.

- Kiedy mówimy o wartościach, które są wpisane w nasze tradycje mówimy o tym serio. Z Polski do Afryki, także do Zambii nie przyjeżdżali żołnierze ani eksploratorzy. Z Polski do Afryki przyjeżdżali i dziś także przyjechali przedsiębiorcy, misjonarze, lekarze i inżynierowie. To jest ta forma współpracy z Zambią, która nam najbardziej odpowiada - podkreślił premier. Zaznaczył, że relacje między Polską a Zambią mogą kształtować się pod znakiem współpracy i partnerstwa, a nie dominacji i eksploracji.

Premier na wszystkich dzisiejszych spotkaniach podkreślał rolę polskich misjonarzy w budowaniu porozumienia między oboma krajami. Szef polskiego rządu stwierdził, że misjonarze są prawdziwą wizytówką Polski w Zambii. W Zambii przebywa ponad 100 polskich misjonarzy i sióstr zakonnych.

Go Africa

Wraz z premierem do Zambii udało się kilkudziesięciu przedstawicieli polskiego biznesu, którzy są zainteresowani ekspansją na rynki afrykańskie. Towarzyszący premierowi przedsiębiorcy reprezentują m.in. branżę wydobywczą, transportową, obronną, meblarską, budowlaną. Forum Gospodarcze było okazją do rozmów i nawiązywania kontaktów biznesowych.

Kończąca się dziś wizyta w RPA i Zambii to kolejna wizyta premiera (m.in. po Nigerii, Chinach, Indiach i krajach arabskich), której celem jest otwarcie się polskiej gospodarki na nowe, szybko rozwijające się rynki.

Ważną inicjatywą w tej dziedzinie będzie również Forum Poland Africa 2013 w listopadzie tego roku w Łodzi, które jest organizowane w ramach ogłoszonego przez rząd polski programu Go Africa.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ aja/

Źródło artykułu:PAP
donald tuskgospodarkarząd

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)