Trwa ładowanie...
d36dl17
d36dl17

CIR: premier otworzył wystawę w Lusace pośw. kard. Kozłowieckiemu (komunikat)

...
Share
d36dl17

21.10. Warszawa - CIR informuje:

Podczas wizyty w Lusace Donald Tusk odwiedził Muzeum Narodowe, gdzie została otwarta wystawa poświęcona ks. kardynałowi Adamowi Kozłowieckiemu. Polski duchowny ponad 60 lat poświęcił Zambii.

- Prawa człowieka to nie tylko polityczne idee, ale przede wszystkim praktyka codziennego dnia. Prawa człowieka pozostałyby tylko na papierze, gdyby nie tacy ludzie jak kardynał Kozłowiecki - powiedział premier Tusk na otwarciu wystawy. W ceremonii wziął udział pierwszy prezydent niepodległej Zambii Kenneth Kaunda.

d36dl17

- Cud wolności, który zdarzył się narodowi zambijskiemu i narodowi polskiemu to dla naszych pokoleń rzecz najważniejszej wagi, a cud miłości jest kapitalną konsekwencją działań takich ludzi jak prezydent Kaunda, czy kardynał Kozłowiecki - powiedział szef polskiego rządu.

Niezwykły życiorys

Polski duchowny był wybitnym misjonarzem. Studiował filozofię i teologię. Podczas II wojny światowej został aresztowany przez gestapo. Po pobycie w więzieniach trafił do obozu Auschwitz, skąd został przeniesiony do Dachau. W 1945 r. został wyzwolony przez Amerykanów.

Po doświadczeniach wojennych zdecydował się poświęcić pracy misjonarza i udał się do Afryki, gdzie osiadł w Lusace. Walczył o prawa lokalnej ludności, budował szkoły i kościoły. Odegrał istotną rolę w odzyskaniu przez Rodezję Północną niepodległości w 1964 r. Nowopowstałe państwo - Zambia uhonorowało go za to Orderem Wolności.

d36dl17

Ostatnie lata życia ksiądz Kozłowiecki spędził w Mpunde, gdzie pełnił funkcję zwykłego wikarego w parafii prowadzonej przez polskiego proboszcza Jana Krzysztonia. Ludność miejscowa nazywała go Bashikulu Mpunde - "Dziadek Mpunde". Kardynał Kozłowiecki zmarł w szpitalu w Lusace we wrześniu 2007 r. przeżywszy 96 lat, z których ponad 60 poświęcił Zambii.

W uznaniu za zasługi misyjnej i patriotyczną postawą został odznaczony m.in. Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski, Orderem Zasługi RP.

Wystawa w Muzeum Narodowym w Lusace

Wystawa zatytułowana "Z otwartymi dłońmi" ukazuje postać kardynała Adama Kozłowieckiego. Tematem przewodnim wystawy jest życie oraz dzieło kardynała Kozłowieckiego w Afryce, byłego więźnia nazistowskich obozów zagłady, który całe swoje dorosłe życie poświęcił służbie drugiemu człowiekowi. Ekspozycja przedstawia człowieka wszechstronnie wykształconego, znającego dziesięć języków, charakteryzującego się szacunkiem dla tradycji i zamiłowaniem do pracy

d36dl17

"Serce bez Granic"

Fundacja im. Księdza Kardynała Adama Kozłowieckiego "Serce bez granic" powstała w marcu 2008 r. w Majdanie Królewskim. Celem jej działalności jest rekonstrukcję pałacu Kozłowieckich z przystosowaniem na centrum pamięci po kardynale Adamie Kozłowieckim oraz utworzenie Diecezjalnego Centrum Misyjnego.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ aja/

d36dl17

Podziel się opinią

Share
d36dl17
d36dl17