Trwa ładowanie...
dxarqri
dxarqri
tusk

CIR: premier spotkał się z prezydentem Zambii (komunikat)

...
Share
dxarqri

21.10. Warszawa - CIR informuje:

Wzmocnienie relacji politycznych i gospodarczych to tematy spotkania premiera Donalda Tuska z prezydentem Zambii Michaelem Satą.

- Polska i Zambia wyznają wspólne wartości takie jak demokracja, wolny rynek, prawa człowieka, pluralizm polityczny. Te wartości są wysiłkiem, o który trzeba dbać - powiedział premier Tusk. Podkreślił, że Zambia jest krajem cenionym za swoją stabilność i przewidywalność.

dxarqri

- Przyjechaliśmy do Afryki, by wzmocnić polityczne i gospodarcze relacje z Zambią. Mamy podobne gałęzie przemysłu, np. specjalizujemy się w wydobyciu i przetwórstwie miedzi, podobnie jak Zambia. Możemy współpracować z wami także w obszarze rolnictwa, badaniach naukowych i edukacji, w której mamy wielkie tradycje - podkreślił szef polskiego rządu.

Premier przywołał wczorajsze spotkanie z zambijskimi absolwentami polskich uczelni wyższych. - I ja i pan możemy być z nich dumni. Są wspaniałymi profesjonalistami wykorzystującymi swoją wiedzę - powiedział do prezydenta Zambii.

Zwiększenie obecności Polski na kontynencie afrykańskim podyktowane jest dynamicznym rozwojem gospodarek afrykańskich. Zambia jest jednym z krajów, które rozwija się najszybciej. W latach 2005-2012 PKB Zambii wzrastał w tempie ok. 6-7 proc. rocznie. Eksport Zambii w 2012 roku podwoił się w stosunku do poziomu odnotowanego w roku 2009. Wizyta szefa rządu w Zambii stwarza możliwości do intensyfikacji kontaktów handlowych obu krajów.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ aja/

dxarqri

Podziel się opinią

Share
dxarqri
dxarqri