CIR: premier w RPA i Zambii (komunikat)

...

11.10. Warszawa - CIR informuje:

Donald Tusk wraz z przedstawicielami biznesu oraz kilku resortów w przyszłym tygodniu złoży wizytę w Republice Południowej Afryki oraz Zambii. Oprócz spotkań politycznych weźmie udział w forach biznesowych w obu państwach: Forum Biznesu w Johannesburgu i Forum Gospodarczym w Lusace.

W czasie wizyty zaplanowano podpisanie międzypaństwowej umowy o współpracy gospodarczej z RPA, zakładającej m.in. powołanie Wspólnej Komisji Gospodarczej, a także umowy o współpracy pomiędzy PAIiIZ i jej południowoafrykańskim odpowiednikiem TISA. Również z Zambii zaplanowano podpisanie Memorandum of Understanding pomiędzy PAIiIZ i Zambia Development Agency.

Premierowi będą towarzyszyć przedstawiciele m.in. przemysłu wydobywczego, obronnego, meblarskiego i budownictwa z Polski. W RPA będą również obecni ministrowie nauki Barbara Kudrycka, transportu Sławomir Nowak, rolnictwa Stanisław Kalemba oraz środowiska Marcin Korolec, z kolei w Zambii minister transportu oraz minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.

To druga wizyta premiera w Afryce w tym roku. W kwietniu szef rządu wraz z polskim przedsiębiorcami był w Nigerii. Wtedy również, oprócz spotkań politycznych i podpisania umów gospodarczych, promował polską gospodarkę i przedsiębiorców na forum biznesowym.

Donald Tusk spotka się m.in. z prezydentem RPA Jacobem Zumą i wiceprezydentem Kgalema Motlanthe. W Zambii będzie rozmawiał z prezydentem Michaelem Satą.

Na kontynencie afrykańskim szczególnie ważne jest budowanie relacji gospodarczych w oparciu o poparcie polityczne. Polska, jedno z większych państw Unii Europejskiej, nie może pozostawać w tyle za innymi europejskimi graczami, którzy w Afryce są już obecni.

Afryka subsaharyjska to strategiczny rejon dla rozwoju kontaktów handlowych i inwestycyjnych. W nadchodzących dekadach to tam najszybciej rozwijać się będą gospodarki i tym samym wymiana handlowa. Podobnie było w przeszłości. W czasie spowolnienia gospodarczego na świecie to właśnie Afryka była kontynentem, który dynamicznie się rozwijał. W latach 2001-2010 sześć na dziesięć najszybciej rozwijających się gospodarek na świecie było z Afryki subsaharyjskiej.

Polski rząd podchodzi strategicznie do ekspansji gospodarczej na rynki afrykańskie. Realizowany jest program "Go Africa!", który ma na celu ułatwienie rozwijania relacji gospodarczych oraz promowanie eksportu naszych produktów.

RPA jest najważniejszym partnerem ekonomicznym Polski z tego kontynentu. Pomimo światowego kryzysu gospodarczego, w relacjach Polski z RPA utrzymuje się wysoki poziomu wymiany handlowej sięgający 800 mln USD. W ostatnich latach wymiana ta miała dodatnie dla Polski saldo.

Do najważniejszych południowoafrykańskich inwestycji w Polsce należą inwestycja SAB Miller w przemyśle browarniczym (Browary Tyskie i Browary Lech), a także konsorcjum Fra-Mondi w zakłady celulozowo-papiernicze i drzewne (m.in. Zakłady Celulozy i Papieru w Świeciu Celuloza SA).

Strona południowoafrykańska jest zainteresowana współpracą z Polską m.in. w dziedzinie gospodarki morskiej, przede wszystkim w zakresie budowy statków i jachtów, rozbudowy infrastruktury portowej, a także szkoleniem specjalistów w tej dziedzinie.

Zambia ma jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek globalnych. Jest również państwem o jednej z najniższych stóp podatkowych w Afryce subsaharyjskiej. Eksport Zambii w 2012 roku podwoił się w stosunku do poziomu odnotowanego w roku 2009. Eksport polskich firm był 7-krotnie większy w 2012 w porównaniu do roku 2008 i wyniósł 6 mln USD. Wolumen eksportu w 2012 w stosunku do roku 2011 podwoił się. Strona zambijska jest zainteresowana m.in. rozwojem współpracy wojskowej i edukacyjnej.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

Źródło artykułu:PAP
donald tuskrządrpa

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)