Trwa ładowanie...
d3rtdp3

CIR: Rozpoczęto budowę tłoczni gazu w Goleniowie (komunikat)

...

d3rtdp3
d3rtdp3

20.08. Warszawa - CIR informuje:

Rozpoczęła się budowa tłoczni gazu w Goleniowie, która jest elementem systemu przesyłowego terminalu LNG w Świnoujściu - strategicznej inwestycji gwarantującej zabezpieczenie dostaw gazu do Polski. Zakończenie budowy planowane jest w czwartym kwartale 2010 r. Za realizację inwestycji odpowiada GAZ-SYSTEM SA.

Tłocznia, czyli zespół urządzeń służących do sprężania, regulacji i pomiaru natężenia przepływu strumienia gazu ziemnego, umożliwi transport gazu z terminalu LNG w Świnoujściu oraz przesył zwiększonych ilości gazu w północno-zachodniej Polsce. Budowa tłoczni gazu Goleniów jest elementem długofalowego planu inwestycyjnego. Obiekt będzie pełnił ważną funkcję węzła przesyłowego w istniejącym i projektowanym systemie przesyłowym gazu ziemnego w Polsce.

Pierwsze prace zostały przeprowadzone już w połowie sierpnia br. Przed przekazaniem placu budowy generalnemu wykonawcy uzyskano pozwolenia na budowę dla poszczególnych elementów inwestycji, takich jak tłocznia, sieć gazowa, przyłącze elektroenergetyczne, przyłącze telekomunikacyjne czy droga dojazdowa. Wykonano również prace geodezyjne związane z wytyczeniem obiektów tłoczni oraz wytyczeniem terenu pod budowę. W chwili obecnej przekazano plac budowy generalnemu wykonawcy, który zawarł już umowę na dostarczenie agregatu.

d3rtdp3

Inwestycja w Goleniowe znacznie poprawi bezpieczeństwo przesyłu gazu i umożliwi rozwój podmiotów gospodarczych, które swoją działalność opierają na wykorzystaniu gazu ziemnego, szczególnie na terenie Goleniowskiego Parku Przemysłowego.

Na terenie północno-zachodniej Polski planuje się także budowę nowych gazociągów przesyłowych takich jak: Świnoujście-Szczecin, Szczecin-Gdańsk, Szczecin-Lwówek, Rembelszczyzna-Odolanów, Włocławek-Gdynia.


Rządowy program zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego zakłada realną dywersyfikację dostaw. Do głównych przedsięwzięć należy budowa terminalu gazu w Świnoujściu. W czerwcu br. weszła w życie specjalna ustawa rządowa, dzięki której uproszczone i skrócone zostały procedury związane z przygotowaniem budowy. W lipcu br. wydano pozwolenie na budowę części lądowej gazoportu.

d3rtdp3

Ponadto podpisano umowę z Katarem na dostawę skroplonego gazu. Obok budowy terminalu gazu rząd planuje budowę elektrowni jądrowych. Zgodnie z rządową uchwałą w Polsce wybudowane zostaną co najmniej dwie elektrownie jądrowe, w tym przynajmniej jedna do 2020 roku.

Program zakłada także: rozbudowę magazynów gazu ziemnego w Wierzchowicach (w trakcie) oraz Mogilnie, budowę magazynu gazu ziemnego w Kosakowie, budowę magazynów ropy naftowej i paliw w okolicach Kosakowa, budowę kopalni gazu Lubiatów - Międzychód - Grotów (w trakcie) oraz rozbudowę połączenia gazowego z RFN w Lasowie. Dodatkowo, dzięki determinacji części państw członkowskich wspieranych przez polski rząd projekt budowy gazociągu Nabucco uzyskał dofinansowanie 200 mln euro.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ wni/

d3rtdp3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3rtdp3