CIR: wizyta w Zambii: Premier spotkał się z Polonią i misjonarzami (komunikat)

...

20.10. Warszawa - CIR informuje:

- Po to dajecie pomoc aby inni uczyli się pomagać i za tę naukę pragnę bardzo podziękować - mówił premier w Lusace.

Premier na spotkaniu z polskimi misjonarzami i siostrami zakonnymi dziękował za pracę jaką wykonują dla Zambii, będąc jednocześnie tak daleko od ojczyzny. - Przyjmijcie ode mnie wszyscy bez wyjątku, którzy angażujecie się w sprawy ludzi tu potrzebujących ale i w sprawy Polski szczere gratulacje.

Donald Tusk nawiązując do wizyty w domu dziecka w Kasisi dodał, że cieszy się z tego, że pierwsza w historii wizyta polskiego premiera w Zambii zaczęła się właśnie w ten sposób. - Dajecie świadectwo prawdziwego cudu jakim jest bezinteresowna miłość, co w dzisiejszych czasach nie jest tak powszechnym zjawiskiem - mówił.

Szef rządu zaznaczył, że dzięki nadzwyczajnej rekomendacji jaką usłyszał o Kasisi i niezwykłej pracy Polaków podjęto działania aby Zambia znalazła się na drodze tej wizyty.

Donald Tusk podkreślał rolę jaką polscy misjonarze odgrywają dla wizerunku kraju. - To co usłyszałem i Polsce i Polakach ciepłego tu w Zambii, wcześniej w Nigerii, RPA i Indiach, wszędzie gdzie polscy misjonarze i zakonnice trafiają z posługą, to wszystko kapitalnie buduje reputację naszego państwa - powiedział.

Księżom i siostrom pracującym w Zambii zostały wręczone odznaczenia.

Polskie misje na świecie.

Obecność polskiej misji w Zambii ma długą tradycję. Od kilkudziesięciu lat w Kasisi działalność prowadzą polskie siostry - Służebniczki Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej ze Starej Wsi. Postacią, która odegrała szczególną rolę w historii polskiej misji był ks. Kardynał Adam Kozłowiecki, polski duchowny, który kilkadziesiąt lat mieszkał i pracował na rzecz zambijskiej społeczności.Obecnie w 94 krajach świata pracuje ok. 2 tys. polskich misjonarzy, z czego w Afryce ponad 800 osób. W Zambii pracuje największa na kontynencie grupa ponad 100 osób. Polacy są też obecni w Kamerunie, Madagaskarze, Tanzanii i Rwandzie. Księża, siostry zakonne, misjonarze świeccy zajmują się chorymi dziećmi, organizują żywność, leki oraz środki na utrzymanie szkół i placówek pomocowych. Najwięcej Polaków pełni posługę misyjną w Afryce. Misjonarze są również obecni w Ameryce Południowej, Azji. Dziś kościół powszechny obchodzi Światowy Dzień Misyjny, nazywany w Polsce Niedzielą Misyjną.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ kot/

Źródło artykułu:PAP
donald tuskrządkomunikat

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)