CIR ws. konkursu "Jestem szefową" (komunikat)

...

13.06.2011 | aktual.: 13.06.2011 14:08

13.06. Warszawa - CIR informuje:

13 czerwca 2011 r. w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zostały ogłoszone wyniki II edycji ogólnopolskiego konkursu JESTEM SZEFOWĄ - wspólnej inicjatywy Elżbiety Radziszewskiej Pełnomocnika Rządu do spraw Równego Traktowania i Katarzyny Hall Minister Edukacji Narodowej.

Celem konkursu jest przełamywanie stereotypów dotyczących kobiet i władzy oraz promowanie pozytywnego wizerunku kobiet - liderek wśród młodzieży. Zadaniem uczestniczek konkursu było przygotowanie pracy na temat "Jestem szefową" - uczestniczki miały wyobrazić siebie w roli szefowej w dowolnym obszarze życia społeczno-politycznego lub gospodarczego, opisać, co chcą zmienić, na jakie bariery napotykają, jak widzą siebie - kobietę w roli szefowej.

Na konkurs napłynęło ponad 270 prac z całej Polski, blisko 50 proc. więcej niż w roku ubiegłym. Zwiększyło się również grono osób, firm i instytucji - partnerów konkursu. Rosnąca popularność tej inicjatywy wskazuje na dużą potrzebę działań na rzecz promocji liderstwa kobiet w Polsce.

Jury konkursu w składzie: Elżbieta Radziszewska Pełnomocnik Rządu do spraw Równego Traktowania - inicjatorka konkursu, Ligia Krajewska Szefowa Gabinetu Politycznego Ministra Edukacji Narodowej - głównego partnera konkursu, Ewa Synowiec Dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce - honorowego Patrona konkursu, Magdalena Kochan Przewodnicząca Parlamentarnej Grupy Kobiet, Barbara Bielicka - Malinowska Przewodnicząca Europejskiej Unii Kobiet, Jadwiga Czartoryska Prezes Fundacji Orange, Katarzyna Frank - Niemczycka Prezes Fundacji Gwiazdy Dzieciom, Dominika Kraśko - Białek Wiceprzewodnicząca Grupy Aviva Polska, Katarzyna Lorecka Kierownik ds. odpowiedzialności społecznej Microsoft, Karolina Malczyk Rokicińska Pełnomocnik Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy ds. równego traktowania, Barbara Szymborska Dyrektor Biura Pełnomocnika Rządu do spraw Równego Traktowania, Małgorzata Wadzińska External Relations Procter & Gamble, Magdalena Gryszko Główna Specjalistka w Biurze Pełnomocnika Rządu do spraw
Równego Traktowania, Małgorzata Perkowska Starsza Specjalistka w Biurze Pełnomocnika Rządu do spraw Równego Traktowania, wybrało 20 prac finalistek, w tym 3 prace laureatki i 7 prac wyróżnionych:

I miejsce Emilia Wilgucka

Uczennica II Liceum Ogólnokształcącego im. prof. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu

Uczestniczka eliminacji okręgowych Olimpiady Filozoficznej, wspólnie z zespołem klasowym laureatka II miejsca w Konkursie Satyry O Złotą Szpilę, finalistka ogólnopolskiego konkursu Pawie Pióro na recenzję współczesnego tekstu literackiego, laureatka przemyskiego konkursu na esej o twórczości Aleksandra Fredry. Emilia aktywnie działa w szkolnej gazetce Morawa oraz zajmuje się montażem szkolnych materiałów filmowych. Wśród jej licznych zainteresowań jest ratownictwo medyczne i piłka nożna.

Mijam spacerowiczów, którzy, jak ja, spania nie mają, za to nadmiar siwych włosów. Przypominam sobie listy. "Moja sytuacja finansowa jest beznadziejna." "Proszę o zapomogę na zakup opału." "Jestem osobą samotną w ciągłym leczeniu. Nie mogę wykupić potrzebnych leków." Coraz nas więcej, ale 84 proc. spędza czas przed telewizorem, w kolejkach do lekarzy albo do Związku Emerytów i Rencistów, którego jestem szefową (...) Nie pozwolę wykluczyć nas społecznie (...) Nie pozwolę moim znajomym myśleć "po staremu". Ruszyliśmy w przestrzeń publiczną (...)

W projekcie Dziadkowie idą do przedszkola - odpowiadamy cierpliwie na dziecięce pytania. W Dziadkowie online udzielamy porad kuchennych i ogrodniczych. Uwierzyliśmy, że stary człowiek i może. Pomagamy w hospicjach, domach dziecka, seniorskim wolontariacie PCK. Mamy wstęp wolny do teatru Fredreum (...) Często łączę się przez skyp'a z rówieśnikami z Niemiec i Francji. Rozmawiamy o Projekcie Grundvig i programie Jean Monnet. Cywilizacja się spieszy, a jak się człowiek spieszy to się diabeł cieszy. Czasem warto się zatrzymać.

Fragment pracy laureatki

II miejsce Agnieszka Tucholska

Uczennica VII Liceum Ogólnokształcącego im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Białymstoku

Wolontariuszka Stowarzyszenia Jeden Świat, współautorka etiudy Krótki film o Małgosi, za którą wspólnie z siostrami otrzymała nagrodę Down Syndrome International. Aktualnie Agnieszka pracuje nad realizacją II części etiudy. Wzięła udział w XVII Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży.

Jest mi smutno obchodzić Dzień Matki z dala od Ciebie. Gdy tylko wrócę z Kongresu, uściskam Cię i osobiście podziękuję ze wszystko (...) Jako dziecko mówiłam wszystkim, że kiedy dorosnę, będę tak jak Ty - szefową. Nie tylko wymagającą, solidną, odpowiedzialną, kreatywną, ale przede wszystkim osobą, na którą można liczyć w każdych warunkach i okolicznościach (...) Przypominam sobie nasz wspólny wyjazd na Pierwszy Kongres Kobiet Polskich - byłam najmłodszą uczestniczką. Powoli umacniałam się w przekonaniu, że też mogę aktywnie włączyć się w nurt wydarzeń, mających na celu pozytywne zmiany w sytuacji kobiet (...) Jutro stanę przed uczestnikami Światowego Kongresu Innowacji Społecznych i opowiem o NASZYM Centrum. O Centrum Twoich i moich marzeń.

Fragment pracy laureatki

III miejsce Iwona Chałuś

Uczennica XXXIII Liceum Ogólnokształcącego Dwujęzycznego im. M. Kopernika w Warszawie

Iwona uczy się w klasie z Programem Matury Międzynarodowej. Zamierza aplikować na amerykańską uczelnie CalTech na wydział aeronautyki. Jej główne zainteresowania to język francuski, fizyka i... poezja. Współtwórczyni szkolnych uroczystości i przedstawień teatralnych.

"Mimo nieustannego rozwoju szkolnictwa wyższego, Polska w dalszym ciągu pozostaje w tej kwestii w tyle za sąsiadami zza oceanu. Nie otworzyliśmy kierunków, które są oblegane na zagranicznych uczelniach. W Polsce brakuje wydziału aeronautyki, natomiast istniejące katedry inżynierii lotniczej są nieprzyjazne kobietom. Sądzę, że potrzeba konkretnych zmian w tym zakresie. Narzekanie nic nie pomoże - muszę zmienić tę sytuację! (...)

Podczas dzisiejszej mowy inauguracyjnej motywowałam młode studentki: "Nowo otwarty wydział aeronautyki kwitnie! To właśnie my, Drogie Panie, posiadamy dokładność, fantazję i cierpliwość - cechy wyróżniające kobiety inżynierów. Mówię to nie tylko jako kobieta, a jako rektor aeronautyki. Uwierzcie i odważcie się spełniać swoje marzenia!" Uświadomiłam sobie, że jestem nie tylko rektorem aeronautyki, ale i rektorem...własnego życia - jestem niezależna, odpowiedzialna. I mogę przyznać - jestem spełnioną kobietą!

Fragment pracy laureatki

Wyróżnienia:

Agnieszka Hałaczkiewicz, Uczennica II Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku

Julita Hofman, Uczennica Zespołu Szkół nr 2 im. prof. Janusza Groszkowskiego w Pabianicach

Dominika Intek, Uczennica Technikum Ekonomicznego im. Stanisława Staszica w Tomyślu

Daria Jabłońska, Uczennica Społecznego Liceum Ogólnokształcące im. Polskich Noblistów w Kwidzyniu

Karolina Kabat, Uczennica I Liceum Ogólnokształcącego im. Braci Śniadeckich w Żninie

Karolina Kowalczyk, Uczennica Zespołu Szkół Samochodowych im. Tadeusza Kościuszki we Włocławku

Marta Koźlik, Uczennica Liceum Profilowanego nr 12 w Zespole Szkół nr 1 we Wrocławiu

Pozostałe Finalistki:

Marzena Bernasiewicz, Zespół Szkół Nr 1 im. Ignacego Łukasiewicza w Gorlicach

Patrycja Bierka, Liceum Ogólnokształcące przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 Chojnie

Adriana Jesionek, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Chojnie

Monika Klonowska, Liceum Profilowane przy Zespole Szkół nr 1 we Wrocławiu

Olga Kowalczyk, II Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kochanowskiego w Bełchatowie

Agnieszka Koza, I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Zamoyskiego w Zamościu

Ewa Kurek, Zespół Kształcenia Zawodowego w Gliwicach

Renata Ludwisiak, Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół nr 2 w Pabianicach

Ewa Murgrabia, Technikum Ekonomiczne w Zespole Szkół Zawodowych w Skierniewicach

Karina Sambor, Uczennica II Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku

Duża część uczestniczek konkursu pochodzi z małych miast, Finalistki konkursu opisały siebie w roli m.in. rektora wydziału aeronautyki, naczelnika więzienia, właścicielki firmy motoryzacyjnej, Komandora Marynarki Wojennej, decydowały się często na wejście w obszary zdominowane przez mężczyzn a jednym z głównych wyzwań poruszanych w pracach konkursowych była kwestia braku wystarczających rozwiązań w obszarze godzenia życia zawodowego z rodzinnym w Polsce.

Z przeprowadzonego przez CBOS sondażu na temat sytuacji kobiet i mężczyzn na rynku pracy wynika, że kobiety w roli szefa są mniej chętnie widziane niż mężczyźni - jedynie 49 proc. ankietowanych deklaruje, że płeć szefa nie ma dla nich znaczenia, aż 39 proc. ankietowanych deklaruje, że wolałoby, aby ich szefem był mężczyzna, a jedynie 9 proc., aby była to kobieta. Zjawisko to związane jest z silnie utrwalonymi stereotypami, wykluczającymi kobiety z wyższych szczebli władzy. W Polsce kobiety są większością wśród osób z wykształceniem wyższym, a stanowią jedynie 33 proc. kadry kierowniczej, 2 proc. w zarządach firm oraz 7 proc. w radach i komisjach mających wpływ na polską naukę. Przełamywanie stereotypów na temat kobiet i władzy oraz promocja kobiet na najwyższych szczeblach decyzyjnych w nauce, polityce i gospodarce, jest konieczne dla zapewnienia Polsce zrównoważonego rozwoju i sukcesu gospodarczego.

Informacje dot. konkursu:

Magdalena Gryszko, tel. +48 (22) 694-67-99, e-mail: magdalena.gryszko@kprm.gov.pl;

Małgorzata Perkowska: tel. +48 (22) 694-73-75, e-mail Malgorzata.Perkowska@kprm.gov.pl

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ wni/

Źródło artykułu:PAP
edukacjakonkurscir
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)