CIR ws. spotkania premiera z wiceprezydentem USA (komunikat)
...
21.10. Warszawa - CIR informuje:
Premier Donald Tusk spotkał się z wiceprezydentem Stanów Zjednoczonych Ameryki Joe Bidenem. Szef rządu podkreślił, że Polska uznaje projekt SM3, nowej koncepcji konfiguracji obrony antyrakietowej za bardzo interesujący i potrzebny oraz jest gotowa we właściwej skali w nim uczestniczyć. Polska jest pierwszym państwem, do którego Ameryka zwróciła się z ofertą rozmieszczenia bazy nowoczesnych rakiet SM-3 na jego terytorium.
- Ponieważ wierzymy w to samo, i mamy determinację, aby dla tych wartości, w które wierzymy, zrobić wszystko, co w naszej mocy, podjęliśmy wspólny wysiłek, aby te nasze przekonania nabrały wymiaru materialnego - powiedział premier. Prezes Rady Ministrów zaznaczył, że bardzo wysoko ocenia deklarację wiceprezydenta USA, że Polska jest potrzebna w tym wielkim i dobrym planie dla świata, nie tylko jako państwo, które oczekuje pomocy. - Staliśmy się także w oczach Stanów Zjednoczonych partnerem, od którego także oczekuje się aktywności i współodpowiedzialności za to, co dobre w świecie powinno się zdarzyć - podkreślił Donald Tusk. Szef rządu znaczył, że Polska jest gotowa tą współodpowiedzialność przyjąć. - Polska jest, a w jeszcze większym stopniu będzie, równoprawnym partnerem, który oczekując - daje, dając - oczekuje i który we współpracy ze Stanami Zjednoczonymi potwierdzi swoją, lepszą niż kiedykolwiek, rolę we współczesnym świecie - powiedział premier.
Wiceprezydent Joe Biden zaznaczył, że Polska jest jednym z najbliższych sojuszników Stanów Zjednoczonych Ameryki w rozwiązywaniu bardzo ważnych spraw współczesnego świata. Wiceprezydent USA odniósł się do nowego systemu obrony przeciwrakietowej. - Mówiąc krótko, nasz plan obronny polega na większym bezpieczeństwie NATO i większym bezpieczeństwie Polski, jak również Stanów Zjednoczonych Ameryki - powiedział wiceprezydent USA. - Cieszę, że Polska jest gotowa rozmieścić elementy proponowanego systemu obronnego - zaznaczył Joe Biden.
Wiceprezydent ocenił, że Polska jest w sytuacji przywódcy i wzorca dla państw, które nie nalezą do NATO. - Polska jest "championem" dla państw sąsiednich, jest wzorem dla całego świata - zaznaczył Joe Biden.
Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki podkreślił, że Polska i USA mają wspólne interesy oraz wyraził przekonanie, że sojusz między Polską i Ameryką będzie się rozwijał i rozszerzał. - Z nadzieją patrzymy na rozwój naszych stosunków - zadeklarował wiceprezydent USA.
17 września 2009 r. prezydent Barack Obama przedstawił Polsce nową koncepcję amerykańskiego programu obrony przeciwrakietowej w Europie (MD). Realizacja programu składa się z 4 etapów. W każdym z nich do systemu wprowadzany jest coraz nowocześniejszy i bardziej zaawansowany technologicznie sprzęt:
- Rozmieszczenie na obszarze Europy okrętów wyposażonych w system Aegis z aktualnie dostępną rakietą SM-3 i mobilnym radarem do 2011 roku.
- Rozmieszczenie w Europie kolejnej generacji rakiet SM-3 na lądzie i na okrętach oraz wymiana systemów radarowych na bardziej zaawansowane technologicznie do 2015 roku.
- Około roku 2018 rozmieszczenie w Europie, w tym w Polsce zaawansowanej generacji rakiet SM-3 na lądzie i na okrętach, zdolnych do zwalczania rakiet krótkiego i średniego zasięgu.
- Po 2018 roku rozmieszczenie kolejnej generacji rakiet SM-3 o poszerzonym zakresie zwalczania rakiet średniego i dalekiego zasięgu.
Polska jest pierwszym państwem, do którego Ameryka zwróciła się z ofertą rozmieszczenia bazy nowoczesnych rakiet SM-3 na jego terytorium. W czasie dzisiejszego spotkania premiera Donalda Tuska z wiceprezydentem Stanów Zjednoczonych Joe Bidenem w Warszawie, prezes Rady Ministrów wyraził zainteresowanie udziałem Polski w trzeciej fazie nowego programu obrony przeciwrakietowej.
UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ ral/