CIR ws. spotkania premierów Polski i Maroka (komunikat)
...
27.01.2010 | aktual.: 27.01.2010 16:23
27.01. Warszawa - CIR informuje:
Spotkanie premierów Polski i Maroka
Jutro, 28 stycznia br., premier Donald Tusk spotka się z przebywającym z oficjalną wizytą w Polsce premierem Maroka Abbasem El-Fassim. Szefowie rządów obu krajów będą rozmawiać m.in. o rozwoju stosunków gospodarczych między Polską i Marokiem oraz kwestiach międzynarodowych.
Maroko jest jednym z najważniejszych gospodarczych partnerów Polski spośród wszystkich krajów arabskich. Szczególnie dobrym dla współpracy gospodarczej był 2008 r. Światowy kryzys ekonomiczny przyniósł w ubiegłym roku spadek obrotów w dwustronnej wymianie handlowej, choć bilans wymiany pozostał dla Polski dodatni.
W 2008 r. Maroko uzyskało status zaawansowany w stosunkach z Unią Europejską, co wpłynęło na wzmocnienie relacji politycznych i gospodarczych z krajami Europy. Polska i Maroko są zainteresowane działaniami w ramach Europejskiej Polityki Sąsiedztwa, w tym Unii dla Śródziemnomorza. W zakresie EPS realizowana jest także polsko-szwedzka inicjatywa Partnerstwa Wschodniego. Dobra współpraca polsko-marokańska widoczna jest również na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych.
Wizyta premiera Abbasa El-Fassi jest pierwszą wizytą szefa rządu Maroka w Polsce w czasie 50-letniej historii stosunków dyplomatycznych między obu krajami. Obok spotkania premierów Tuska i El-Fassi w czasie wizyty odbędą się także rozmowy plenarne delegacji obu krajów.
Stosunki polsko-marokańskie
Maroko jest jednym z głównych partnerów handlowych RP wśród krajów afrykańskich i arabskich. Po rekordowym poziomie polsko-marokańskiej wymiany handlowej w 2008 roku (425,5 mln EUR), w ciągu dziesięciu miesięcy 2009 roku skala wzajemnej wymiany spadła. Polski eksport wyniósł 82,8 mln EUR (-37,9 proc. w stosunku do 2008 roku), a import - 57,1 mln EUR (-35,3 proc.). Tradycyjnie dodatnie dla Polski saldo osiągnęło w 2009 r. 25,7 mln EUR. Spadek poziomu polsko-marokańskich obrotów handlowych w roku 2009 był m.in. skutkiem międzynarodowego kryzysu ekonomicznego.
W polskim eksporcie do Maroka w ostatnich latach dominowały: siarka, węgiel brunatny, wyroby z metali nieszlachetnych, maszyny i urządzenia mechaniczne i elektryczne, produkty chemiczne, produkty mleczarskie, pojazdy, wyroby z drewna, artykuły z tworzyw sztucznych, pszenica. Z Maroka importowano do Polski głównie fosforyty, odzież i dodatki odzieżowe, warzywa i owoce, maszyny i urządzenia elektryczne, części obuwia, ryby. W ostatnich dwóch latach nastąpiło ożywienie dwustronnych kontaktów w branży turystycznej. W 2007 r. Maroko odwiedziło ponad 30 tys. Polaków. W 2008 r. polskich turystów było już ponad 36,5 tys., a w 2009 r. 34 tys.
W lipcu 2009 r. w ramach oficjalnej wizyty ministra handlu zagranicznego Maroka Abdellatifa Mazouza zorganizowane zostało Polsko-Marokańskie Forum Gospodarcze.
Rozwija się także wymiana naukowa dzięki umowom o współpracy między polskimi szkołami wyższymi a Uniwersytetem Mohammeda V w Rabacie oraz im. Cadi Ayyada w Marrakeszu. W styczniu 2009 r. została podpisana kolejna umowa o współpracy między Uniwersytetem Jagiellońskim a Uniwersytetem Mohammeda V. Regularnie przyjeżdżają do Maroka geografowie i geologowie z polskich ośrodków uniwersyteckich.
W ramach współpracy na rzecz rozwoju w 2008 r. Polska przekazała wsparcie dla biblioteki w ośrodku nauki języków obcych w Meknesie. W połowie sierpnia 2009 r. przekazana została pomoc na założenie pasiek dla pszczelarzy w wiosce Doudad w rejonie Agadiru. W 2009 r. grupa polskich geomorfologów z UW uzyskała pomoc finansową na realizację projektu rozwojowego w oazie M'hamid.
Abbas El Fassi premier Królestwa Maroka
Urodził się w 1940 roku w Berkane. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Muhammada V w Rabacie. W 1972 r. objął funkcję sekretarza generalnego Marokańskiej Ligi Praw Człowieka. W 1974 r. został członkiem Komitetu Wykonawczego Partii Istiqlal. Na to stanowisko był wybierany ponownie w latach 1978, 1982, 1989. W latach 1977-1981 r. był ministrem gospodarki przestrzennej, a od 1981 r. do 1985 r. ministrem rzemiosła i spraw społecznych. W 1985 r. został mianowany przez króla Hassana II ambasadorem Maroka w Tunezji oraz stałym przedstawicielem Maroka w Lidze Państw Arabskich. Obie te funkcje pełnił do 1990 r. W 1990 r. przedstawiciel Królestwa Maroka w Sekretariacie Unii Maghrebu Arabskiego. W latach 1990-1994 był ambasadorem we Francji. W 1998 r. został wybrany na sekretarza generalnego Partii Istiqlal. W latach 2000-2002 pełnił funkcję ministra pracy, kształcenia zawodowego, rozwoju społecznego i solidarności. W latach 2002-2007 - minister stanu bez teki w rządzie Driss Jettou. 19 września 2007 król
Muhammad VI mianował Abbasa El Fassiego nowym szefem rządu (w wyborach parlamentarnych Partia Istiqlal uzyskała w Izbie Reprezentantów najwięcej mandatów). Rząd premiera El Fassi został powołany 15 października 2007 przez króla Muhammada VI. W skład gabinetu weszło 33 ministrów (w tym 7 kobiet). W rządzie zasiadają członkowie czterech partii politycznych: Istiqlal, Socjalistycznej Unii Sił Ludowych (USFP), Narodowego Zgromadzenia Niezależnych (RNI), Partii Rozwoju i Socjalizmu (PPS).
UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ aja/