Trwa ładowanie...

Co czwarty dom na rynku w USA po niesolidnym dłużniku

O ile wśród autorów najbardziej popularnych newsletterów inwestycyjnych w Ameryce nie było jeszcze w kończącym się tygodniu widać pogorszenia nastrojów (w środę poznaliśmy najnowszy odczyt ankiety Investors Intelligence, który przyniósł spadek odsetka niedźwiedzi i wzrost odsetka byków), to po decyzjach aktywnie zarządzających portfelami akcyjnymi to nastąpiło.

Co czwarty dom na rynku w USA po niesolidnym dłużnikuŹródło: Jupiterimages
d4letwm
d4letwm

Udział akcji obniżył się przez tydzień do nieco ponad 60% z grubo ponad 80%. Badanie Invesotors Intelligence od ankiety na temat struktury portfeli dzielił zaledwie 1 dzień. Dodając do tego przewagę krótkich nad długimi pozycjami na pochodne na S&P 500 otwartych przez inwestorów spekulacyjnych, trudno mówić o nadmiernie optymistycznej atmosferze na rynkach akcji. To zaś sprzyja powrotowi zwyżek na parkiety. Warunki ku temu są dobre, bo indeksy w USA i Niemczech po 3 dniach przeceny dotarły do silnych wsparć, które powinny przynieść odbicie.

W kończącym się tygodniu bardzo dużą siłę a tle zagranicznych rynków wykazała warszawska giełda. W ten sposób zniwelowana została część różnicy w stopach zwrotu pomiędzy naszym rynkiem a rynkami w USA i Niemczech, jaka powstała przez minione tygodnie. Ta siła naszego parkietu w połączeniu z tym, że znalazł się przy bardzo silnym wsparciu, jakie wyznacza dla WIG poziom 46,4 tys. pkt, stwarza dobre warunki do mocnego odbicia. Jego celem może być nawet 50 tys. pkt. Z obecnego poziomu dawałoby to blisko 7-proc. potencjał zwyżkowy.

W początkach dzisiejszej sesji WIG znalazł się przy krótkoterminowym oporze związanym z połową czarnej świecy z 17 lutego. Jego przejście otworzy drogę do realizacji pozytywnego scenariusza.

HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:
Bliskość wsparć na najważniejszych rynkach akcji na świecie, jak również na warszawskim parkiecie, skłaniają do oczekiwania na poprawę koniunktury w najbliższych dniach Duża podaż domów przejętych od niesolidnych dłużników wywiera presję na ceny na rynku wtórnym

d4letwm

Rynki nieruchomości

W kontekście ponownego przyspieszenia spadku cen domów na amerykańskim rynku wtórnym wymowne są dane mówiące o tym, że przejmowane od nie spłacających kredytów hipotecznych domy sprzedawane były w minionym roku z 28-proc. dyskontem. Podaż z tej strony odpowiadała za 26% całkowitej sprzedaży domów w Ameryce. Było to łącznie 831,6 tys. domów. W dwóch poprzednich latach przejmowane domy były sprzedawane odpowiednio z 27-proc. i 22-proc. dyskontem. Najbardziej skłonne były go udzielać banki będące już właścicielami nieruchomości. W przypadku domów przez nie przejętych dyskonto sięgało 36%. Największe dyskonto można było uzyskać w Ohio. Sięgało tam 43%. Natomiast największy udział w sprzedaży miały przejęte domy w Nevadzie. Było to 57%.

Styczniowa sprzedaż domów na rynku pierwotnym w USA wypadła gorzej od oczekiwań. Nabywców znalazło 284 tys. domów (dane podawane są w ujęciu rocznym). Wyższe niż rok wcześniej były ceny nowych domów. Podniosły się o 5,7%, do 130,6 tys. Do kupna było jedynie 188 tys. domów, najmniej od grudnia 1967 r. Odpowiada to 7,9 miesiącom sprzedaży.

Zespół Analiz
Home Broker

d4letwm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4letwm